aktualizacja 

Inwigilacja na igrzyskach? Specjalne zalecenia dla sportowców

5

Już wkrótce rozpoczną się zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie. Z różnych stron świata płynął głosy o możliwej inwigilacji sportowców przez Chiny.

Inwigilacja na igrzyskach? Specjalne zalecenia dla sportowców
Licznik do ceremonii otwarcia igrzysk (Wikimedia Commons)

Już 4 lutego rozpoczną się zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie. Igrzyska, z którymi wiąże się wiele obaw - między innymi przez pandemię koronawirusa i restrykcyjne podejście Chińczyków w tym temacie. Przedstawiciele komitetów sportowych z różnych stron świata ostrzegają przed jeszcze jednym - inwigilacją.

Amerykański komitet olimpijski zaleca swoim sportowcom udającym się do Pekinu, aby zabrali osobny telefon, specjalnie na igrzyska. Odradza się natomiast zabieranie urządzeń, z których zawodnicy korzystają na co dzień.

W wytycznych wysłanych przez komitet olimpijski USA czytamy, że cała komunikacje w Chinach, wszelkie transakcje i aktywności w Internecie mogą podlegać monitorowaniu. Sportowcy zostali ostrzeżeni także, że ich urządzenia mogą być celem złośliwego oprogramowania.

Jeśli sportowcy zdecydują się na zabranie swoich urządzeń, zaleca się uprzednie wyczyszczenie go z jakichkolwiek danych osobowych - napisano w biuletynie przygotowanym przez Amerykanów.

Stany Zjednoczone nie są osamotnione w takim podejściu. Podobne ostrzeżenia w ostatnich dniach wystosowały komitety z Australii, Wielkiej Brytanii i Holandii.

Holenderscy sportowcy biorący udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, będą musieli zostawić swoje telefony i laptopy w domu, by uniknąć chińskiego szpiegostwa - poinformowała ostatnio holenderska gazeta "De Volkskrant".

Igrzyska olimpijskie w Chinach potrwają od 4 do 20 lutego.

Zobacz także: Znana przyczyna kryzysu polskich skoczków? Jest reakcja na słowa Małysza i Hannawalda
Autor: PSW
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić