Rewolucja w skokach narciarskich. "Mają być jak tenis"

6

W skokach narciarskich szykuje się prawdziwa rewolucja. Kibice na własne oczy zobaczą ją na początku listopada w Wiśle, gdzie zainaugurowany zostanie Puchar Świata.

Rewolucja w skokach narciarskich. "Mają być jak tenis"
Zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich - konkurs indywidualny, fot. Filip Radwański/AKPA (AKPA, Filip Radwański)

Na 5 listopada 2022 roku zaplanowano w Wiśle inaugurację Pucharu Świata 2022/23 w skokach narciarskich. Wisła inaugurowała już cykl PŚ kilka razy, ale tym razem będzie to inauguracja wyjątkowa.

Kilka tygodni temu Komisja Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) podjęła decyzję, że skoczkowie będą startować na torach lodowych, a lądować na trawie. Czegoś takiego w skokach jeszcze nie było.

Patrzymy w przyszłość, na długą perspektywę. Nasza dyscyplina chce być gotowa na wyzwania, jakie będą niosły zmiany klimatyczne. Mamy ogromną przewagę, bo możemy działać na trzy sposoby. Latem skoczkowie mogą startować na torach ceramicznych i lądować na igielicie. Zimą mogą startować na torach lodowych i lądować na śniegu, natomiast w fazie pośredniej - jesienią - mogą startować na lodowych torach i lądować na igielicie. Chcemy otworzyć się na ścieżkę, która nie została jeszcze zbadana - przyznał dyrektor Pucharu Świata, Sandro Pertile, cytowany przez oasport.it.

Pertile chce, aby w przyszłości skoki wyglądały tak, jak inna dyscyplina sportu. Pokusił się o ciekawe porównanie we włoskich mediach.

Taka zmiana ma otworzyć nam nowe horyzonty i poszerzyć kalendarz. Obecnie jesteśmy przywiązani do Europy, z której wyjeżdżamy na dwa, trzy weekendy. Chcemy rozszerzać obszar działania i dotrzeć nawet tam, gdzie trudno o śnieg. Moglibyśmy pomyśleć o kalendarzu podzielonym na trzy bloki - zapowiedział Pertile.
Można to porównać do tenisa, w którym gra się na różnych nawierzchniach. Pod względem techniczno-sportowym chodzi przecież o to samo, gra jest taka sama. Tak moglibyśmy postrzegać też skoki - dodał.

Koncepcja Pertile nie wszystkim przypadła jednak do gustu. Skoczkowie i kibice mocno przywiązani są do tego, że jak skoki narciarskie, to zima i śnieg. Zmiana percepcji może okazać się niebagatelnym wyzwaniem dla władz światowych skoków narciarskich. Pierwszy test już za kilka miesięcy w Wiśle.

Zobacz także: Zrobił to w stylu Messiego! Gol, że palce lizać (wideo)
Autor: PSW
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić