Rosjanie wrócą na zawody? Muszą spełnić jeden warunek

Rosyjscy i białoruscy sportowcy muszą podpisać deklarację, w której zobowiązują się do spełnienia kryteriów neutralności w celu powrotu do międzynarodowych zawodów - pisze "L'Equipe". Nie muszą jednak publicznie potępiać inwazji na Ukrainie.

Rosjanie wrócą na zawody? Muszą spełnić jeden warunek
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, 2016 Getty Images)

Jak powiedział dziennikowi prezes Stowarzyszenia Międzynarodowych Federacji Olimpijskich ds. sportów letnich Francesco Ricci Bitti, obecnie trwają prace nad deklaracjami dla rosyjskich i białoruskich sportowców.

Sportowcy podpisują deklaracje

Według niego sportowcy nie będą musieli wypowiadać się na piśmie przeciwko rosyjskiej inwazji "ze względów bezpieczeństwa". - Nie będą proszeni o oświadczenie, że sprzeciwiają się wojnie, ponieważ w Rosji czekałaby na nich sprawa karna - powiedział.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polowanie na wagnerowców. Potężna eksplozja w Bachmucie

Dodał, że obecnie takie deklaracje już podpisują piloci Formuły 1 oraz tenisiści podczas rozgrywek na Wimbledonie. Portal "Suspilne" przypomina, że w lipcu 2022 roku Ukraina wezwała międzynarodowych partnerów do zakazania Rosjanom i Białorusinom udziału w zawodach sportowych nawet pod neutralnymi flagami.

Rosjanie pod neutralnymi flagami

20 kwietnia burmistrz Paryża na Ukrainie wypowiedział się, że rosyjscy sportowcy nie powinni być wpuszczani do stolicy Francji, gdzie mają się odbyć Igrzyska Olimpijskie w 2024 roku, jeśli wojna potrwa do tego czasu.

MKOl (Międzynarodowy Komitet Olimpijski) pod koniec marca wydał zalecenia dla międzynarodowych federacji sportowych dotyczące ponownego dopuszczenia zawodników z Rosji i Białorusi do międzynarodowej rywalizacji, jednocześnie wprowadzając szereg warunków do spełnienia przez tych sportowców.

To m.in. występy pod neutralną flagą, ponadto chodzi wyłącznie o starty indywidualne i tylko tych zawodników, którzy w żaden sposób nie popierają wojny w Ukrainie oraz nie mają związków z armią czy klubami wojskowymi. Postanowienia MKOl nie dotyczą igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku - odrębna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w późniejszym terminie.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić