aktualizacja 

Astronomowie w szoku. To największa eksplozja, jaką widziano

17

Zdarzenie o nazwie AT2021lwx zostało zarejestrowane w 2020 roku. Była to eksplozja 10 razy jaśniejsza od wszystkich, jakie do tej pory udało się zarejestrować astronomom. Co więcej - ślad po niej jest nadal widoczny, podczas gdy ślady większości tzw. supernowych są widoczne jedynie przez kilka miesięcy.

Astronomowie w szoku. To największa eksplozja, jaką widziano
Rozbłysk zarejestrował teleskop NASA (NASA)

Rozbłysk na niebie zarejestrował przegląd astronomiczny Zwicky Transient Facility w Kalifornii (przegląd astronomiczny to mapa nieba, która podlega ciągłym obserwacjom, ale nie ma określonego celu obserwacyjnego - przyp.red.). Jednak z początku nie dało się określić, jak jasna jest ta eksplozja, bo nie było wiadomo, jak daleko się znajduje.

Za rozwiązanie tej zagadki zabrał się zespół dr Philipa Wisemana z University of Southampton. Okazało się, że zdarzenie miało miejsce w odległości aż 8 miliardów lat świetlnych. Cały zespół był zszokowany tym odkryciem.

W literaturze naukowej nie ma takich przypadków

Jak twierdzi dr Wiseman, w literaturze naukowej nie było wzmianki o niczym tak jasnym i trwającym tak długo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gwiazda połyka planetę jednym haustem. Pierwszy raz zaobserwowano takie zjawisko
Większość supernowych trwa tylko kilka miesięcy i zanika. Coś, co świeci jasno przez ponad dwa lata, jest bardzo niezwykłe - stwierdził Wiseman.

Według niego eksplozja to wynik ogromnego obłoku gazu, prawdopodobnie większego tysiące razy od naszego Słońca, który został pochłonięty przez masywną czarną dziurę. Uważa się, że wszystkie galaktyki posiadają w swoich wnętrzach gigantyczne czarne dziury.

Nigdy wcześniej nie widzieliśmy czegoś takiego, a już na pewno nie na taką skalę. Byłbym zdumiony, gdyby to był jedyny taki obiekt we Wszechświecie - powiedział w rozmowie z BBC News dr Robert Massey z Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Z kolei dr Wiseman ma nadzieję, że wkrótce uda się wykryć więcej takich zdarzeń, dzięki nowym systemom teleskopów, jakie zostaną uruchomione w ciągu najbliższych lat. Teraz jego zespół stara się zebrać jak najwięcej danych na temat tej eksplozji.

W zeszłym roku astronomowie wykryli najjaśniejszą zarejestrowaną eksplozję, rozbłysk gamma znany jako GRB 221009A. Chociaż był jaśniejszy niż AT2021lwx, trwał zaledwie 10 godzin. A to oznacza, że siła eksplozji AT2021lwx była znacznie większa.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić