oprac. Karolina Modzelewska| 

Firma oferuje zamrażanie po śmierci. Wśród chętnych Polacy

20

Cryonics Institute to firma, która wierzy, że w przyszłości świat będzie wolny od chorób, śmierci i starzenia się. Zanim jednak nadejdzie ten dzień, minie sporo czasu. Oznacza to, że nie każdy z nas może go doczekać. Cryonics Institute proponuje jednak rozwiązanie, które pozwoli "odrodzić się" w przyszłości. Firma chce przedłużać ludzkie życie poprzez konserwację ciała przy użyciu istniejących technologii kriogenicznych.

Firma oferuje zamrażanie po śmierci. Wśród chętnych Polacy
Firma oferuje zamrażanie po śmierci (Getty Images, zhihao)
Intuicja podpowiada mi, że za 100 lat możemy mieć technologię, która pozwoli nam kogoś ożywić. Ale nikt nie zna przyszłości i nie można mieć pewności. Nie masz nic do stracenia, zachowując swoje ciało po śmierci, ale potencjalnie możesz sporo zyskać - przekonuje Dennis Kowalski, szef Cryonics Institute, cytowany przez Interesting Engineering.

Zamrażanie ciał sposobem na nieśmiertelność?

Cryonics Institute to dziecko Roberta Ettingera, amerykańskiego fizyka, często nazywanego ojcem krioniki (którą wielu ekspertów uważa za pseudonaukę). Naukowiec mocno wierzył, że rozwój medycyny i nauki pozwoli w przyszłości leczyć choroby, które dzisiaj uznaje się za nieuleczalne, zapobiegać starzeniu się, a nawet zapewniać ludziom nieśmiertelność. Zanim jednak do tego dojdzie, minie sporo czasu, a nasze ciało musi zostać właściwie zabezpieczone. Sposobem na to ma być właśnie krionika, polegająca na przechowywaniu ludzkich i zwierzęcych ciał w temperaturze bliskiej -200 st. C. przez wiele lat.

Krionika ma zastosowanie wyłącznie w przypadku osób prawnie uznanych za zmarłe, na co zwraca uwagę firma, podkreślając: "prawnie martwy nie oznacza nieodwracalnie martwy". W krionice liczy się czas, dlatego zmarły powinien jak najszybciej trafić do kliniki w Clinton Township, w stanie Michigan, która wprowadzi ciało w stan kriostazy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: ZOBACZ TEŻ: Wynalazek Polaków. Nanoseen dostarczy wodę pitną

W ten sposób zatrzymuje się wszystkie procesy chemiczne zachodzące w tkankach. Polega to m.in. na podaniu leków ochronnych, wypłukaniu krwi i zastąpieniu wody w organizmie specjalną mieszaniną krioochronną. Następnie pacjent jest ostrożnie schładzany przy użyciu komputerowo sterowanej lodówki i trafia do komory wypełnionej ciekłym azotem.

Polacy też zainteresowani konserwowaniem ciał

Ceny za zamrożenie po śmierci w Cryonics Institute zaczynają się od 28 tys. dolarów. Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z procedury w "ostatniej chwili" lub członkowie rodziny zmarłego mogą zapłacić w takiej sytuacji nawet 45 tys. dolarów. Dotyczy to jedynie przypadków, które zostaną zaakceptowane przez właścicieli firmy. Cena obejmuje preparaty i procedury konserwacji krionicznej, stały nadzór i konserwację, a także koszt ciekłego azotu.

Osoby zainteresowane usługami Cryonics Institute powinny zarejestrować się jako dożywotni lub roczny członek Cryonics Institute (CI). Według danych z grudnia 2022 r. firma posiada 1916 zarejestrowanych członków (w tym 11 z Polski). W klinice przebywa obecnie 237 zamrożonych pacjentów, 233 zamrożonych zwierząt, a także sporo zamrożonych próbek DNA i tkanek.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić