Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil Karnowski
Kamil Karnowski
|
aktualizacja

Odkodowane po ponad 70 latach. Wstrząsające notatki więźnia Auschwitz

39
Podziel się:

Rozmazane i przemoczone kartki pochodzące z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu znaleziono kilka lat temu. Jednak dopiero teraz, dzięki nowoczesnej technologii, udało się je odczytać.

Odkodowane po ponad 70 latach. Wstrząsające notatki więźnia Auschwitz
(IFZ-MUENCHEN.DE)

Treść kilkunastu kartek papieru ukazała się wstrząsająca. Ich autorem był Marcel Nadjari, grecki Żyd, który został siłą wcielony do liczącego ponad 2 tys. więźniów Sonderkommando - niewolników SS, którzy musieli odprowadzać Żydów do komór gazowych. Nadjari relacjonował w rozszyfrowanych notatkach, że byli "zapakowani jak sardynki". Jednorazowo do komór wchodziło nawet 3 tys. więźniów.

Często myślałem o wejściu tam z innymi, aby położyć temu kres, ale zawsze przeszkadzała mi zemsta. Chciałem i chcę żyć, pomścić śmierć taty, mamy i mojej kochanej siostrzyczki - pisał Marcel Nadjari.

Więzień opisał dokładnie, jak wyglądała zagłada w Auschwitz. Najpierw zamykano ludzi w komorach, gdzie zainstalowano rury imitujące prysznic, a później wrzucano do środka gaz. Następnie zaczynała się praca Nadjariego i jego oddziałów - informuje BBC.

Zbieraliśmy złote plomby i włosy. Ciała paliliśmy, a popiół wsypywaliśmy do rzeki - relacjonuje Nadjari.

Grek cudem przeżył niewolę w obozie. Później deportowano go do innego obozu koncentracyjnego - Mauthausen w Austrii. Po wojnie ożenił się i przeprowadził do Nowego Jorku, gdzie zmarł 31 lipca 1971 roku. Jego zapiski, datowane na 1944 r., odnalazł w 2010 r. student leśnictwa, który natknął się na termos z zapisanymi kartkami podczas wykopów na budowie.

Zobacz także: Zobacz także: „Na koniec życia chciałabym wreszcie wyjść z obozu”

Niezwykły przypadek pozwolił na rozszyfrowanie wspomnień. Gołym okiem można było rozczytać jedynie 10 proc. treści - wilgoć kompletnie rozmyła atrament. Jednak rosyjski historyk, Paweł Polian postanowił wykorzystać nowoczesną technologię i dokładnie dowiedzieć się, co Nadjari chciał przekazać światu.

O swoich problemach historyk opowiedział w rosyjskim radiu. Po audycji skontaktował się z nim Aleksander Niktiajew, specjalista od grafiki komputerowej zafascynowany tajemniczą historią. Kilkuletnie eksperymenty z nakładaniem na obraz kolorowych filtrów w różnych odcieniach czerwonego, zielonego i niebieskiego, pozwoliły na uzyskanie śladów na obrazie, które umożliwiły ostateczne przeczytanie wspomnień więźnia.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(39)
babcia
5 lata temu
Julia, chcesz porównać Jedwabne, które było faktycznie strasznym morderstwem-ale incydentalnym, w dodatku w czasie okupacji hitlerowskiej, z mordowaniem w komorach i obozach milionów ludzi przez Niemców? Skala jest nieporównywalna, miej umiar kobieto. W każdym społeczeństwie znajdzie się jakiś procent ludzi złych, ale ogół Niemców popierał Hitlera, miliony z nich były oczarowane wodzem. Niemcy wyrządzili nam szkody nie do odrobienia i powinni zapłacić naszemu narodowi
babcia
5 lata temu
Do dziś nie zapłacili za swoje zbrodnie i zniszczenie naszej ziemi.
jo
5 lata temu
Hitler był sponsorowany przez amerykańskich biznesmenów powiązanych z Rockefellerem. A w czasie wojny USA nieźle się obłowiła na dostawach dla Niemców i europy. Późniejsze sztuczne wojenki tylko podtrzymywały nakręconą gospodarkę.
A.S
5 lata temu
Dla tego nie mam niemieckiego auta. Mam made in france.
art-b
5 lata temu
Jeśli Niemcy brali udział w odczytaniu zapisków, to wszędzie tam gdzie padało słowo "Niemcy", zastąpili je słowem "naziści" :)
Zwiedzjący
5 lata temu
Latem zeszłego roku mówiono w muzeum o odczytaniu tych notatek i to już w ubiegłym roku.
Michał
5 lata temu
Niemcy są potęgą bo okradli Polskę, Polaków i Żydów podczas II wojny światowej. Teraz mają i się mądrzą . Za te lodobójstwa powinni zapłacić , za zniszczenia i kradzieże. Jak ma Polska być bogata jak takie bandyckie kraje napadają nas od zawsze i okradają.
IIII
5 lata temu
Obejrzyjcie film "Shoah" kilkakrotnie, bo za pierwszym razem jest on zbyt szokujący. Ja obejrzałem trzy razy w odstępie półrocznym, za każdym razem. Wnioski są zadziwiające-polecam ten film i tempo oglądania.
Al
5 lata temu
Połowa Niemców nie wie o obozach bo nie wiedzieli tez ich rodzice.
Eryk
5 lata temu
Niemcy - najbardziej niewinny naród świata.. Dlaczego? bo zawsze to byli jak nie Krzyżacy, to Prusacy, to Hitlerowcy... w historii mało jest mowy o Niemcach...
Kajman
5 lata temu
A popioly wrzucali do rzeki? To jakas rzeka plynela przez oboz? Kolejna sciema binesu holocaustu
Zyd.
5 lata temu
A coz to za nowosci?? Od1945 r wiadomo o tym a terazrobi sie wielka pompe bo Zyd pomagal mordowac Zydow??? zasluzyl na kare smierci uczestniczyl w morserstwie setek tys ludzi.Przeciez mogl odmowic ,strach i chec zemsty nie usprawiedliwia tych czynow
ee
5 lata temu
gdzie te wszystkie zloto zrabowane zagazowanym??? ano niemiecki niby cud gospodarczy (propaganda tak to nazwala) zostal nim sfinansowany , dzis powinni to wszystko oddac tym co zagrabili
eu
5 lata temu
kiedy w koncu ten bandycki narod i panstwo poniosa konsekwencje swoich dzialan , i rozlicza sie z tymi zbrodniami , czas zaplacic odszkodowania i zwrocic to co jeszcze da sie zwrocic
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić