Norbert Garbarek
Norbert Garbarek| 

Odkryli to w kosmosie. Nigdy wcześniej nie widzieli czegoś takiego

56

Teleskop Jamesa Webba dokonał kolejnego odkrycia. Tym razem jego "oko" przyjrzało się planecie VHS 1256 b oddalonej od Ziemi o ok. 40 lat świetlnych. Wykryte na niej wahania warunków w atmosferze są ewenementem, jakiego dotąd nie obserwowaliśmy w kosmosie.

Odkryli to w kosmosie. Nigdy wcześniej nie widzieli czegoś takiego
Egzoplaneta VHS 1256 b - ilustracja poglądowa. (WEBB Space Telescope, CSA, ESA, Joseph Olmsted (STScl), NASA)

Pokonanie orbity zajmuje egzoplanecie VHS 1256 b 10 tys. lat, z kolei doba na jej powierzchni trwa 22 godziny. Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie poinformowali właśnie o wyjątkowym odkryciu, do którego przyczyniły się obserwacje z teleskopu Jamesa Webba. W publikacji, która pojawiła się w "The Astrophysical Journal Letters" naukowcy mówią o powodach, dla których VHS 1256 b jest "najbardziej zmiennym obiektem o masie planetarnej, jaki jest znany ludzkości".

Atmosfera tej planety ciągle się miesza

Naukowcy zwracają uwagę, że obserwowana egzoplaneta charakteryzuje się obecnością chmur krzemianowych. – Drobniejsze ziarna krzemianu w atmosferze mogą być wielkości dymu. Większe natomiast mogą przypominać gorące cząstki piasku – wyjaśnia współautorka badań Beth Biller.

Jednocześnie naukowcy informują, że w ciągu całej doby atmosfera na VHS 1256 b ulega ciągłemu mieszaniu poprzez wypychanie chłodniejszych mas przez te cieplejsze (gdzie temperatura osiąga ok. 830 st. C).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy warto kupić smartfon Vivo X90 Pro?

Na planecie wykryto jednak coś więcej. Nigdy wcześniej nie udało się zidentyfikować tak wielu związków w atmosferze planety znajdującej się poza Układem Słonecznym, jak na VHS 1256 b. Naukowcy mówią o potwierdzonej obecności wody, metanu i tlenku węgla. Zwracają też uwagę, że istnieją dowody wskazujące na występowanie na rzeczonej planecie dwutlenku węgla.

To fascynujące odkrycie, ponieważ pokazuje, jak mogą różnić się chmury na innych planetach od chmur zbudowanych z pary wodnej, które znamy z Ziemi – powiedziała Beth Biller.

Wiek VHS 1256 b jest szacowany przez naukowców na ok. 150 mln lat. Oznacza to, że planeta jest stosunkowo młoda (Ziemia ma ok. 4,5 mld lat). W połączeniu z niską grawitacją (w porównaniu z innymi brązowymi karłami) działa to na plus dla naukowców, którzy mogą prowadzić dokładniejsze obserwacje. Im wyżej osadzone są chmury, tym precyzyjniejsze pomiary rejestrują przyrządy badawcze.

O znacznej zmienności w atmosferze egzoplanety w dużym stopniu decyduje właśnie jej wiek. Z czasem niebo będące aktualnym obiektem zainteresowania naukowców stanie się bardziej zrównoważone, a jednocześnie planeta będzie się ochładzać. Do tego potrzeba jednak kilku miliardów lat.

Jeden ze współautorów badania Andrew Skemer tłumaczy wyjątkowość odkrycia "ilością cząstek w jednym zarejestrowanym widmie z Webba". W przeszłości dokonywano już podobnych znalezisk, jednak nigdy nie udało się zidentyfikować tak wielu cech egzoplanety, jak w przypadku VHS 1256 b. Zespół informuje, że zamierza kontynuować badania, które już teraz traktuje jako "nieskończony potencjał dla dodatkowych odkryć".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić