Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Karolina Modzelewska
|

Starożytny ogień. Tli się od co najmniej 6 tys. lat

44
Podziel się:

W Australii, u podnóża wzgórza Mount Wingen, znanego również jako "Płonąca Góra", od co najmniej 6 tys. lat pod ziemią tli się ogień. Są to uznawane za najstarsze na świecie pokłady płonącego węgla, które do dzisiaj budzą zainteresowanie badaczy z całego świata.

Starożytny ogień. Tli się od co najmniej 6 tys. lat
Podziemny ogień tli się w rzezerwacie przyrody Burning Mountain Nature Reserve (Google Maps)

Niedaleko miejscowości Wingen, położonej w Nowej Południowej Walii, na terenie rezerwatu przyrody Burning Mountain Nature Reserve tli się podziemny ogień, który zdaniem naukowców zaczął płonąć co najmniej 6 tys. lat temu. Tego typu pożary są niezwykle trudne do ugaszenia, bo powoli, ale intensywnie rozprzestrzeniają się za pośrednictwem pokładów węgla, czyli naturalnej warstwy występującej pod powierzchnią naszej planety.

W rozmowie z serwisem Science Alert, Guillermo Rein, profesor nauk o pożarach w Imperial College London w Wielkiej Brytanii, przyznał, że starożytny ogień najprawdopodobniej jest kulą o średnicy od 5 do 10 metrów, osiągającą temperaturę 1000 stopni Celsjusza. Płonie blisko 30 metrów pod ziemią i porusza się w kierunku południowym z prędkością 1 metra rocznie.

Eksperci nie są w stanie oszacować faktycznych rozmiarów płonącego obszaru. Wiadomo jednak, że nie jest to typowy pożar, a tlący się węgiel, który można porównać do żaru znajdującego się na grillu. Nie jest on widoczny gołym okiem. O jego istnieniu świadczą dym unoszący się nad Mount Wingen, biały popiół na wzgórzu, ciepła ziemia, skały o żółtym i czerwonym zabarwieniu, brak roślinności czy siarkowy zapach.

Nie ma pewności co do przyczyny powstania pożaru. Zdaniem Reina najprawdopodobniej odpowiadają za niego czynniki naturalne, chociaż nie można całkowicie wykluczyć ingerencji człowieka.

Lud Wanaruah, jeden z rdzennych ludów zamieszkujących Nową Południową Walię uważa Mount Wingen za miejsce święte. Jego przodkowie wykorzystywali je do gotowania oraz wytwarzania broni. Zgodnie z ich tradycyjnymi przekazami, ogień został wzniecony przez łzy wdowy lub pochodnię wojownika schwytanego przez "Złego" pod górą.

Podobnego typu pożary można spotkać na całym świecie. Podziemne pokłady węgla tlą się m.in. w Chinach, Stanach Zjednoczonych czy Indach. W wielu przypadkach wybuchły na skutek ingerencji człowieka związanej np. z wydobyciem węgla. Zdaniem ekspertów konieczne jest ich dokładniejsze zbadanie, aby dowiedzieć się nieco więcej na temat ich specyfiki, a także towarzyszących im zagrożeń.

Zobacz także: Zobacz także: Krew płynie tam odwrotnie. Dziwne zjawisko na stacji kosmicznej
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(44)
Endrju
6 miesięcy temu
płonie? bez tlenu? Czy o czymś nam nie mówicie?
abcd
6 miesięcy temu
Natychmiast ugasić!
pioo
6 miesięcy temu
czy Australia płaci za emisję CO2 w związku z tym?
Tyle
6 miesięcy temu
Co na to Greta???
Tyle
6 miesięcy temu
Piekło odnaleźli super
ojciec Tadeus...
6 miesięcy temu
Ludzie opamiętajcie się ogień piekielny już się tli.Koniec świata coraz bliżej,musicie zwiększyć datki bo ten ogień was pochłonie,ofiara i tylko ofiara was ochroni
I tyle
6 miesięcy temu
JAK ZAPRAGNE SILNEGO PISANIA .. A WY NIE OKAZUJACY NIE ZA BARDZO NIENAWISZCZ ...TO BENDZE MOJ OBJAW / EXPLOZJA PISANIA CO NTLANIE MA NIC Z NAUKA ZIEMSKA..NA ROWIA Z BEDE PISAL...DZISAL CHORUJE BARDZO NAPRAWDE...TO NAJSZCZERSZA PRAWDA.. CHE JESZCZE DODACZ ARTYKULE O PANU BOGU SWIETEMU DODATEK.. I ANIOLY SPOTKAN I ROZMOWY... I OGOLNIE CO TO BYC CZLOWIEKIEM A NIE KOSMITA...... ....l......
I tyle
6 miesięcy temu
GDZE INDZEJ BY UZNALI FAKE NEWS.....O PODOBNYCH KIERUNKU MOGE PISACZ KSIAZKE CO NAS CZEKA I NASTEPNEJ POKOLENIE .....
Faaaz
6 miesięcy temu
Takich miejsc na ziemi jest wiele, pali się węgiel albo gaz. Na ich bazie zboczeńcy od religii wymyślili sobie piekło.
teściowa
6 miesięcy temu
Co na to komisarka ludowa Urszula?
sas
6 miesięcy temu
ale pierdoły...
Hmm.....
6 miesięcy temu
Ekologiczne ciepło..?
Olo
6 miesięcy temu
A niech się tli,bo jak by się palił to dawno by go nie było.
synek_księdza
6 miesięcy temu
... a więc ... gdyby tak udało się wprowadzić ów wulkan w narrację UE która za wszelką przemianę na Ziemi obwinia społeczeństwo UE celem okradania ludzi z ich pieniędzy ... Bezpłodni politycy tworzący przepisy UE to tzw złodzieje w białych rękawiczkach ... Ziemia ma prawie pięć miliardów lat, człowiek jakiego my znamy wedle naukowców jest obecny na Ziemi od blisko miliona lat może troszkę dłużej, ale to jak bardzo zmieniamy najbardziej wierzchnią warstwę planety poprzez jej zaśmiecanie nie jest najważniejsze dla polityków UE ... najważniejszym jest narracja aby wywołać poczucie winy w ludziach że tego roku jest cieplej a innego zimniej, że człowiek jest za to odpowiedzialny ... troszeczkę więcej pokory, świat jaki znamy jest nadal przez nas poznawany odkrywany a klimat przez całe istnienie Ziemi zmieniał się i będzie się zmieniał czy to się podoba UE czy też nie ... Wszystkie kraje wysoko rozwinięte nie leżące w granicach UE lub będące suwerennymi śmieją się z tych klimatycznych opłat ... USA, Chiny, Rosja, Japonia kpią sobie z UE która jawnie okrada ludzi wmawiając że są odpowiedzialni za pogodę ...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić