aktualizacja 

Nowi sprzymierzeńcy Ukrainy. To aż 300 tysięcy ludzi

Ukraina mobilizuje kolejne siły przeciwko Federacji Rosyjskiej. Ponad 300 tysięcy osób ma tworzyć potężną ukraińską armię hakerów, która będzie walczyć na cyfrowym froncie.

Nowi sprzymierzeńcy Ukrainy. To aż 300 tysięcy ludzi
Ukraina formuje gigantyczną armię (zdjęcie ilustracyjne) (EPA, PAP, Ukrainian Presidential Press Off)

Tworzenie armii hakerów jest pokłosiem słów Mychajło Fiodorowa. Wicepremier Ukrainy i Minister Transformacji Cyfrowej w pierwszych dniach inwazji zamieścił na Twitterze wpis dotyczący tworzenia armii IT. Polityk zachęcał hakerów z całego świata do dołączenia do niej, aby pomóc okupowanemu krajowi przeprowadzać cyberataki na Rosję.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Kilkanaście dni od opublikowania wpisu "Wall Street Journal" przedstawił nowe fakty w sprawie. Według źródła jak dotąd do uczestnictwa w armii zgłosiło się ponad 400 tysięcy ochotników pochodzących zarówno z Ukrainy, jak i poza niej. Inne szacunki mówią, że chętnych do cyberwalki było 300 tysięcy.

Statystyki udowadniają, że powołanie armii hakerów było dla Ukrainy konieczne. Badania przeprowadzone przez firmę Central Point pokazują, że cyberataki na rząd i sektor wojskowy Ukrainy wzrosły aż o 196 proc. w ciągu pierwszych trzech dni walk. Od tamtego czasu ich liczba spadła o połowę, jednak nadal jest duża w porównaniu z czasem sprzed wojny. O 4 proc. wzrosły za to cyberataki na prywatne rosyjskie organizacje.

Zobacz także: Kijów zostanie oblężony? Gen. Pacek tłumaczy strategię armii rosyjskiej
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić