Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SYK
|

Nazywają ją umierającym miastem. Ta Europejska atrakcja niebawem zniknie?

10
Podziel się:

Podróżując po słonecznej Italii, co krok można natknąć się na prawdziwe skarby. Jednym z nich jest przypominające zamek na wzgórzu, malowniczo położone Civita di Bagnoregio. Niestety, skała, na której zostało zbudowane niszczeje i wkrótce miasteczko może zniknąć.

Nazywają ją umierającym miastem. Ta Europejska atrakcja niebawem zniknie?
Civita di Bagnoregio (Adobe Stock, Scott Thomas)

"Umierające miasteczko" lub "Miasteczko, które umiera", tak najczęściej opisywana jest Civita di Bagnoregio, czyli niewielka osada położona na tufowej skale, we włoskim regionie Lacjum, tuż przy granicy z Umbrią. Skąd wzięła się ta nazwa?

Skała, na której zbudowano miasteczko rozpada się

Civita di Bagnoregio zostało założone przed ponad dwoma tysiącami lat, przez Etrusków, którzy w czasach starożytnych zamieszkiwali północną Italię (Etrurię).

Położone strategicznie, na samym szczycie tufowej skały, miasteczko było tym samym chronione przed ewentualnym atakiem najeźdźców. Okazałe mury obronne, które niemal stapiają się ze skałą, tworząc jedność, sprawiają, że Civita di Bagnoregio wygląda, jak zawieszona w przestrzeni wyspa.

Niestety, z biegiem lat, poddawany erozji tuf systematycznie kruszał i w końcu zaczął się osuwać. Tym samym powierzchnia miasteczka zaczęła się zmniejszać, a kolejne zabudowania ulegają zniszczeniu. Z tego powodu w Civita di Bagnoregio na stałe mieszka dziś zaledwie kilkanaście osób. Nie ma tam sklepów, poczty, a ostatnią szkołę zamknięto ponad 50 lat temu. Miasteczko jest całkowicie wyłączone z ruchu samochodowego, jedynym sposobem, aby się do niego dostać jest pokonanie prawie 300–metrowej kładki dla pieszych.

"Umierające miasteczko" to dziś wyjątkowa atrakcja turystyczna

Malowniczo położone Civita di Bagnoregio jest dziś prawdziwą perełką wśród fotografów z całego świata i ulubionym miejscem użytkowników Instagrama. Na co dzień niemal opuszczone, miasteczko wraca do życia w sezonie turystycznym. Według lokalnych szacunków bramę wejściową Porta di Santa Maria przekracza co roku kilkaset tysięcy przyjezdnych.

Czym, poza bajkowym położeniem zachwyca miasteczko? Wizyta w Civita di Bagnoregio to prawdziwa podróż w przeszłość. Mury obronne i stara, kamienna zabudowa nadają mu niepowtarzalny charakter skansenu, który przez lata zachował się w niemal nietkniętej postaci. Spacerując ukwieconymi uliczkami Civita di Bagnoregio, trudno wręcz uwierzyć, że zamieszkuje je tylko garstka osób.

Aby nieco ograniczyć ruch turystyczny i tym samym zapobiec całkowitemu zniszczeniu, decyzją burmistrza Francesco Biggiotiego wprowadzono opłatę za wstęp do miasta. Cena biletu, który można zakupić przed wejściem na kładkę dla pieszych, to 5 euro (ok. 24 zł).

UNESCO na ratunek?

Niestety, pomimo wprowadzonych ograniczeń, geologowie alarmują, że przyszłość Civita di Bagnoregio jest wciąż niepewna, a ulewne deszcze, które raz po raz nawiedzają prowincję Viterbo, mogą ostatecznie przypieczętować jego los.

W odpowiedzi na te obawy, lokalne władze, przy wsparciu włoskiego rządu i przedstawicieli kultury, zdecydowały się złożyć petycję o wpisanie Civita di Bagnoregio na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, co pozwoliłoby na uzyskanie dodatkowych środków na uratowanie miasteczka. Decyzja o tym, czy tak się stanie zapadnie najprawdopodobniej już w tym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także: Polskie "miasteczko-bajeczka". Więcej tu zabytków niż mieszkańców
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
KOWIDIAN
miesiąc temu
KOWID tam był
Szkoda
miesiąc temu
Turyści rozdeptali podobno w zakopcu górki też są już o kilka cm niższe
Dziadek
miesiąc temu
Kolejka nad Soliną . Dajesz cztery dychy i podziwiasz ten "cud natury" jadąc kilometr w powietrzu . Trzeba starać się o wpis do UNESCO . Bieszczady potrzebują pieniędzy
Hahaha
miesiąc temu
A gdzie paragony???
Kiko
miesiąc temu
Nie wszystkie podane tu informacje są prawdziwe. Do miasteczka przyjeżdżają służby miejskie, jest kawiarnia i sporo pustych domów na sprzedaż. Strasznie za to wieje!
esta
miesiąc temu
cudowne miejsce , jedno z nielicznych miasteczek gdzie za wstęp płaciłem. wyjątkowe polecam
edce
miesiąc temu
Miasto się wyludniło jak wiele we Włoszech. Bo ludzie uciekli do miast za pracą. Bo domy są małe, stare, niewygodne i drogie w utrzymaniu. Bo ulice są zbyt wąskie i nie da się dojechać samochodem a tym bardziej nie ma gdzie parkować. Bo po tysiącach lat skała zwietrzała i nie przeniesie obciążenia nawet najmniejszych samochodów. A ludzie lubią wygodnie pojechać do sklepu czy pracy. Więc nawet ci co się nie wyprowadzili do dużych miast to się przenieśli w wygodniejsze miejsce. Pchający się całe lato turyści też nie zachęcają do życia w tym mieście. Kiedyś walorem miasta było obronne położenie. Dzisiaj jak Wandale już tam nie mordują powodów do mieszkania w tak niedostępnym miejscu nie ma zbyt wiele. Ot ciekawostka dla turystów, knajpki, może trochę hotelików czy pensjonatów. Można tam pomieszkać tydzień ale niewiele więcej.
Prv
miesiąc temu
Byłem w nim na początku maja b.r. miejsce bardzo klimatyczne ale tylko rano gdy nie ma w nim jeszcze turystów. Miasto ma inną bardzo znaną nazwę miast niebiańskie, bi gdy się do niego idzie pod górę cały czas je widać jakby zawieszone na niebie. Czynne od 8 do 20, najlepiej zwiedzać tuż po 8. Widoki z murów miasta wprost bajeczne. Miasto kiedyś było połączone z lądem wąskim cyklem, który się zapadł podczas jednego z trzęsień Ziemi i to było przyczyną jego wyludnienia. Te bajki o zapadnięciu głoszą już od kilku stuleci. Zapewne kiedyś się zapadnie ale żadna kasa nie przed tym nie ustrzelę. Niedaleko jest amifteatr wydrążony w tufie oraz autentyczny kościół z 2 wieku z oryginalnymi malowidłami, cały wydrążony w skalę i bez okien.
75 lat
miesiąc temu
Jak się na Śląsku mówi - Jak pięść na oko, ta druga do tego naprawdę wspaniałego miasteczka. Na pewno można było inaczej!!!!!!!!!!!!!
szczepan79
miesiąc temu
Dosyć zgrabne nogi ma to miasteczko!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić