To dlatego samoloty mają okna. Wcale nie chodzi o widok. Ekspert wyjaśnia

10

Lecąc samolotem, raczej nie zastanawiamy się, dlaczego ten podniebny środek transportu został wyposażony w okna. Gdyby ktoś został o to zapytany, pewnie stwierdziłby, że chodzi o możliwość podziwiania widoków. Nie byłaby to właściwa odpowiedź.

To dlatego samoloty mają okna. Wcale nie chodzi o widok. Ekspert wyjaśnia
Okno w samolocie (Pixabay)

Wielu pasażerów samolotu uwielbia siadać przy oknie. Wszystko po to, by mieć piękne widoki zarówno podczas startu, lotu, jak i ostatniej fazy ekspedycji, a więc lądowania.

Czy samoloty są wyposażone w okna właśnie po to, by pasażerowie mogli podziwiać wspaniałe krajobrazy? Nie jest to właściwy trop. Niektórzy twierdzą, że chodzi o względy bezpieczeństwa, ale wydaje się, że to również nie jest w pełni słuszna odpowiedź.

Po co w samolocie są okna?

Nad wątkiem okien w samolotach pochylił się brytyjski dziennik "The Sun". Powołując się na opinie ekspertów, przedstawił dość zaskakujące wyjaśnienie istnienia okien w samolotach pasażerskich. W materiale stwierdzono, że ich zadaniem jest jedynie... zapewnienie dobrego samopoczucia pasażerom.

Głównym celem posiadania okien wewnątrz samolotu jest sprawienie, by pasażerowie nie czuli się klaustrofobicznie. Nie służą one żadnemu celowi, a pochłaniają przecież sporo technologicznego wysiłku i kosztów - powiedział inżynier Shaunak Bhattacharjee, cytowany przez "The Sun".

Do sprawy odniósł się też jeden z pilotów. - Gdyby nie to, że okna pomagają pasażerom czuć się mniej niespokojnie, nie byłoby powodu, aby dodawać do konstrukcji samolotu wagę okien ani konstruować otwory w skądinąd dość sztywnej metalowej rurze kadłuba - zaznaczył na łamach gazety.

A dlaczego okna w samolotach są okrągłe lub owalne? Okazuje się, że takie konstrukcje wymusiła historia. Kiedyś okna były kwadratowe i - w ocenie ekspertów - miało to wpływ na większą liczbę katastrof lotniczych, bo właśnie tam koncentrowały się przeciążenia, w związku z czym łatwiej dochodziło do pęknięć oraz rozszczelnienia kabiny ciśnieniowej.

Zobacz także: Ukraina dostała już myśliwce MiG-29? Gen. Skrzypczak zaskoczył
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić