W Kościelisku turyści zapłacą więcej. Wzrost opłaty w nowym roku

3

Wyższa opłata klimatyczna w Kościelisku, Witowie i Dzianiszu. Radni z Podhala zdecydowali o podniesieniu opłaty miejscowej dla turystów mimo kontrowersji związanych z tym tematem w samym Zakopanem. Więcej za pobyt w Tatrach przyjezdni zapłacą już od nowego roku.

W Kościelisku turyści zapłacą więcej. Wzrost opłaty w nowym roku
Dolina Kościeliska/ zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Turyści spędzający w polskich Tatrach sylwestra zapłacą podatek klimatyczny już w nowych stawkach. Zmienione przepisy odnośnie opłat klimatycznych wejdą w Kościelisku już 1 stycznia 2024 roku.

O podwyżce obowiązującej dotychczas stawki w wysokości 2 złotych za dzień zdecydowali radni. Dotychczasowa kwota wzrośnie o 50 groszy za dzień i dotyczyć będzie pobytu w miejscowościach: Kościelisko, Dzianisz czy Witów.

Jak wylicza "Gazeta Wyborcza", ta z pozoru drobna zmiana w wypadku tygodniowego pobytu dla czteroosobowej rodziny oznaczy wydatek rzędu 70 złotych. I co podkreślają dziennikarze:

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ekstremalna sytuacja w Zakopanem. "Było niebezpiecznie"
Mowa tu wyłącznie o opłacie miejscowej, nakładanej na turystów przez władze podhalańskiej gminy za walory przyrodnicze i krajobrazowe otoczenia - czytamy w tekście GW.

I o ile walorów krajobrazowych na Podhalu nie brakuje, to jakość powietrza na tamtych terenach wzbudza dyskusje i jest przedmiotem sporu od lat, szczególnie w Zakopanem, gdzie mimo smogu i wysokich stężeń zanieczyszczeń powietrza pobierana jest właśnie opłata klimatyczna.

Zarzuty jednego z turystów w tej sprawie znalazły finał w sądzie, a skarżący miasto Zakopanem Bogdan Achimescu wystąpił o zwrot poniesionych kosztów. Sąd przyznał mu rację i uchylił uchwałę rady miasta.

Mimo to niewykluczone, że inne gminy, w tym Zakopane pójdą za przykładem Kościeliska i także zdecydują się na podniesienie opłat klimatycznych turystom.

Gazeta Wyborcza wylicza, że "władze Zakopanego z tytułu opłaty miejscowej do tej pory zarabiały średnio 3,5 mln zł rocznie. Po ewentualnym wprowadzeniu maksymalnej podwyżki 80 groszy przychody miasta wzrosłyby do prawie 5 mln zł".

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić