Kamil S. Sikora| 

Atakuje w czasie snu. Objawy pojawiają się zaraz po wstaniu

17

Z badań statystycznych wynika, że co 6,5 minuty jakaś osoba w naszym kraju doświadcza udaru mózgu. W wielu przypadkach ta niebezpieczna choroba atakuje w nocy, a jej objawy pojawiają się tuż po przebudzeniu. Dowiedz się, jakie dolegliwości powinny cię zaniepokoić.

Atakuje w czasie snu. Objawy pojawiają się zaraz po wstaniu
Jeśli doświadczysz podobnych objawów po przebudzeniu - reaguj (Getty Images, Ol'ga Efimova / EyeEm)

Udar mózgu zaraz po nowotworach i chorobach serca jest uznawany za najczęstszą przyczynę przedwczesnego zgonu. Może doprowadzić również do trwałej niepełnosprawności.

Światowa Organizacja Udaru Mózgu ostrzega, że udar może dotyczyć nawet co czwartej osoby. 30 proc. przypadków kończy się śmiercią, dlatego przy udarze mózgu najważniejsza jest błyskawiczna reakcja i podjęcie odpowiedniej terapii.

Jak wynika ze statystyk, udar coraz częściej dotyka osoby, które nie ukończyły 40 roku życia. Do czynników ryzyka udaru mózgu można zaliczyć: nadciśnienie, nałogowe palenie papierosów, migotanie przedsionków, cukrzycę, nadwagę, ciągły stres, niewłaściwy sposób odżywiania i niską aktywność fizyczną.

Jedna piąta chorych doświadcza porannego udaru (wake-up stroke), który jest bardzo groźny, ponieważ choroba rozwija się w nocy podczas snu. Na poranny udar szczególnie narażone są osoby cierpiące na obturacyjny bezdech senny. Najczęściej jego pierwsze symptomy pojawiają się między szóstą a dziewiąta rano. W godzinach wieczornych, które poprzedzają udar, chory nie odczuwa żadnych niepokojących dolegliwości.

Pamiętajmy, że w przypadku wystąpienia udaru mamy co najwyżej 4,5 godziny na uratowanie życia osoby poszkodowanej. Leczenie polega na podanie leków mających na celu rozpuszczenie zakrzepu zwężającego lub zamykającego naczynia.

Symptomy mogące świadczyć o porannym udarze to m.in.: jednostronne drętwienie lub niedowład kończyn, silne bóle i zawroty głowy, zaburzenie mowy, problemy ze zrozumieniem słów i wypowiadaniem logicznych zdań. Charakterystycznym objawem jest opadanie kącika ust, które występuje po lewej stronie twarzy i nasila się podczas uśmiechu. U pacjentów można zauważyć również zaburzoną motorykę ciała, nieprawidłowe widzenie i trudności z połykaniem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić