Chroni serce, zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy i zawału serca

7

Jeżeli chcemy być zdrowi, powinniśmy dbać o prawidłowe stężenie cholesterolu w organizmie. Dotyczy to zarówno obniżenia poziomu złego cholesterolu LDL, jak i podwyższenia dobrego cholesterolu HDL we krwi. Sprawdź, jakie produkty spożywcze pomogą ci utrzymać cholesterol na właściwym poziomie.

Ryby pomogą podnieść poziom dobrego cholesterolu we krwi
Ryby pomogą podnieść poziom dobrego cholesterolu we krwi (Getty Images)

Zbyt wysoka zawartość złego cholesterolu powoduje odkładanie się blaszek miażdżycowych w żyłach, co prowadzi do rozwoju miażdżycy i chorób serca. W utrzymaniu na niskim poziomie złego cholesterolu LDL pomoże nam podniesienie poziomu dobrego cholesterolu. W tym celu należy stosować odpowiednią dietę, nie zapominając przy tym o regularnej aktywności fizycznej.

Produkty, których spożycie powinniśmy ograniczyć, to przede wszystkim przetworzona żywność oraz artykuły bogate w tłuszcze trans i węglowodany.

Żeby ponieść poziom dobrego cholesterolu należy włączyć do codziennego menu produkty zawierające kwasy omega-3. Znajdziemy je m.in. w tłustych rybach morskich, oleju lnianym, orzechach i nasionach. Żeby poprawić stosunek cholesterolu HDL względem LDL, należy regularnie jeść orzechy włoskie, brazylijskie i migdały. Halibut, łosoś, tuńczyk czy makrela obecne na stałe w naszym jadłospisie zmniejszą ryzyko zawału serca.

Produkty zawierające polifenole, zapobiegają utlenianiu się cholesterolu i blokują powstawanie blaszek miażdżycowych. Do takich artykułów spożywczych można zaliczyć jagody, żurawinę, kakao i herbatę. Picie soku z żurawiny podnosi poziom dobrego cholesterolu i działa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowego.

Owoce, warzywa, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste są bogatym źródłem błonnika pokarmowego. Dzięki temu w naturalny sposób redukują poziom złego cholesterolu. Żeby błonnik skutecznie wpłynął na nasze zdrowie, należy go dostarczać do organizmu przynajmniej dwa razy dziennie.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić