"Covidowy ból". Pojawia się przed kaszlem i gorączką

2

Jest silny i potrafi zwalać z nóg. "Covidowy ból" może pojawić się nawet przy łagodnym przebiegu choroby. Coraz więcej zakażonych zgłasza się właśnie z tym objawem zakażenia koronawirusem. Jak go rozpoznać?

"Covidowy ból". Pojawia się przed kaszlem i gorączką
(Getty Images)

Badania i eksperci, którzy na co dzień zajmują się zakażonymi pacjentami potwierdzają, że w wielu przypadkach ból może wystąpić zanim pojawią się inne objawy COVID-19, takie jak gorączka czy kaszel.

Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie, że najczęściej pacjenci z COVID-19 zgłaszają się z bólem kończyn. - Ból często jest ulokowany w jednej ręce albo nodze - mówi lekarz.

Pacjenci skarżą się na ból tak silny, że porównują go do bólu porodowego lub tego doświadczanego przy ataku kolki nerkowej. "Covidowy ból" dotyczy nie tylko dorosłych, bardzo często skarżą się na niego również dzieci. - Na bóle stawów i mięśni skarżą się nie tylko dorośli. Często u dzieci bóle nóg są pierwszym objawem COVID-19. Ból pojawia się zanim wystąpi gorączka czy kaszel - wyjaśnia dla WP abcZdrowie dr Magdalena Krajewska, lekarz rodzinna.

Na ból mięśni można zastosować maść rozgrzewającą lub okłady. Niestety, nie będą one skuteczne w przypadku każdego pacjenta. Jeśli ból nie mija warto zastosować środki przeciwbólowe na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Gdy i to nie pomaga - należy skontaktować się ze swoim lekarzem.

Dobór leków przeciwbólowych często jest sprawą indywidualną. Czasami więc trzeba wypróbować różne leki, zanim się znajdzie najbardziej skuteczny - wyjaśnił w rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Sutkowski.

Autor: KKR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić