Gorszy niż cukier. Jest rakotwórczy i rujnuje metabolizm

22

Od lat lekarze oraz specjaliści ds. żywienia alarmują, że nadmierne spożycie cukru może prowadzić do wielu poważnych chorób. Aby dbać o swoje zdrowie, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden niebezpieczny składnik - syrop kukurydziany. Dlaczego powinniśmy go unikać?

Gorszy niż cukier. Jest rakotwórczy i rujnuje metabolizm
Syrop kukurydziany sprzyja rozwojowi komórek rakowych w jelicie grubym (Getty imges)

Syrop kukurydziany jest szeroko wykorzystywany przez przemysł spożywczy. Jego produkcja ze skrobi kukurydzianej jest znacznie tańsza niż wytwarzanie białego cukru czy sacharozy.

Skład syropu glukozowo-fruktozowego to przede wszystkim cukry proste: fruktoza i glukoza. Substancje nie są ze sobą związane, co sprawia, że szybciej niż cukier trafiają z układu pokarmowego do krwiobiegu.

Ten słodki składnik znajdziemy m.in. w: ciastkach, dżemach, jogurtach, lodach, ketchupach, gotowych sałatkach, konserwach rybnych, płatkach śniadaniowych, energetykach oraz napojach i nektarach owocowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Syrop kukurydziany wpływa na rozwój raka jelita grubego

Gorszy niż cukier. Rujnuje metabolizm, jest rakotwórczy

Zanim sięgniemy po żywność zawierającą syrop kukurydziany, powinniśmy wziąć pod uwagę, jak jej obecność wpływa na nasze zdrowie. Tańszy zamiennik białego cukru nadmiernie pobudza nasz apetyt, a wiadomo, że częste sięganie po niezdrowe przekąski przyczynia się do nadwagi oraz otyłości.

Nadmierna konsumpcja syropu glukozowo-fruktozowego zaburza metabolizm, szkodzi wątrobie, a także zwiększa ryzyko cukrzycy, problemów sercowo-naczyniowych i nowotworów.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z NewYork-Presbyterian Hospital i Weill Cornell Medicine wynika, że syrop kukurydziany sprzyja rozwojowi komórek rakowych w jelicie grubym.

Wyniki tych badań opublikowano w magazynie "Science". Przez 9 tygodni naukowcy codziennie podawali myszom syrop kukurydziany i zaobserwowali, że w ich jelitach doszło do zmian nowotworowych. Pomimo że badania przeprowadzono na myszach, amerykańscy badacze podejrzewają, że podobne efekty mogą występować także u ludzi.

Autor: PAA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić