Grupa zawodowa silnie narażona na depresję i alkoholizm

19

Depresja i alkoholizm mogą dotknąć każdego z nas. Istnieją jednak czynniki zwiększonego ryzyka, wpływające na uzależnienie niektórych osób. Kto popada w nałóg i dlaczego?

Grupa zawodowa silnie narażona na depresję i alkoholizm
Grupa zawodowa silnie narażona na depresję i alkoholizm (zdjęcie ilustracyjne) (Pixabay)

Depresja i alkoholizm

Trudno określić, czy najpierw pojawia się depresja, a potem nałóg, jak alkoholizm lub narkomania, czy też w wyniku uzależnienia pojawia się depresja. Osoby chorujące na depresję szukają pocieszenia w przyjmowaniu różnych używek, ale bywa odwrotnie; dotknięci nałogami są narażeni na głębokie stany poczucia beznadziei – z takich nastrojów nie jest łatwo samodzielnie wyjść.

Badania przeprowadzone wśród bliźniaków oraz dzieci mających rodziców zmagających się z chorobą alkoholową potwierdziły, że alkoholizm jest w pewnym stopniu uwarunkowany genetycznie. Oznacza to, że Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli DDA, są narażone na większe ryzyko popadnięcia w ten nałóg. Takie ryzyko określa się nawet na czterokrotnie wyższe niż u innych ludzi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dom kopułowy za 330 tys. zł pod klucz. Właściciel zbudował go sam

Należy jednak mieć świadomość, że uzależnienie nie jest jedynie wynikiem złych czy dobrych genów. Nałóg może pojawić się u każdego w obliczu bezradności, trudnej sytuacji życiowej czy braku umiejętności poradzenia sobie z codziennymi problemami. Bardzo często do alkoholizmu przyczyniają się: nieszczęśliwe dzieciństwo, przemoc w domu lub wśród rówieśników, próbowanie substancji psychoaktywnych (np. dopalaczy, leków czy narkotyków) przez rodziców czy różnorodne problemy psychiczne opiekunów.

Reasumując, nie każdy, kto pije alkohol może stać się osobą uzależnioną, ale wśród pijących alkohol są tacy, którzy mogą popaść w alkoholizm. Jest to paskudny nałóg, który nie wybiera między biednymi, bogatymi, młodymi, starymi, kobietami czy mężczyznami.

Zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne i fizyczne ma ogromny wpływ na życie każdego człowieka. Jakiekolwiek zaburzenia, zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej, mogą powodować znaczące życiowe komplikacje. Z tego względu tak ważne jest dbanie o obie sfery w takim samym stopniu. Niestety, o ile o zdrowiu fizycznym mówi się coraz więcej, to często pomija się sferę psychiki. Tymczasem nie od dziś wiadomo, że problemy duszy mogą mocno komplikować życie, a nawet przyczyniać się do ogromnych tragedii. Nie jest także tajemnicą, że niektóre grupy społeczne są w większym stopniu narażone na stres, a także związane z nim zaburzenia zdrowia psychicznego.

Rolnictwo

Kiedyś uznawano, że do grup narażonych na stres zaliczają się osoby wykonujące zawody o dużej odpowiedzialności. Były to zawody, które zazwyczaj wiązały się z wieloma odpowiedzialnymi obowiązkami, poważnymi decyzjami finansowymi, czy zarządzaniem ludźmi.

Ostatnio bardzo dużo mówi się też o tym, że w grupie ryzyka znajdują się też rolnicy. Ich zawód wiąże się ze stresem i bardzo często z dużym wysiłkiem fizycznym, na który poświęcają codziennie wiele godzin. To oczywiście tylko jedna z kwestii. Druga dotyczy tego, że na ich pracę duży wpływ mają czynniki zewnętrzne, często nieprzewidywalne i zmienne, takie jak warunki ekonomiczne czy pogodowe. Rolników mogą nawiedzić również rozmaite epidemie chorób wśród zwierząt gospodarskich.

Nierzadko u tej grupy zawodowej pojawiają się kłopoty finansowe - mimo tego, że na co dzień bardzo ciężko pracują. Duży wysiłek, niewspółmierny do osiągniętych efektów sprawia, że nie tylko można podupaść na zdrowiu psychicznym, ale również się zadłużyć. Długi zazwyczaj prowadzą do kolejnych problemów. Fala takich niepowodzeń może doprowadzić do depresji i alkoholizmu.

Rolnik i pomoc klęskowa 2022

W 2022 roku rolnicy mogą wystąpić o pomoc klęskową. Wnioski składa się do 15 listopada, do Biur Powiatowych ARiMR, odpowiednio wybranych ze względu na miejsce zamieszkania.

Pomoc klęskowa 2022 dedykowana jest rolnikom, którzy mogą utracić płynność finansową, spowodowaną wystąpieniem w gospodarstwie rolnym szkód związanych z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak np. m.in. p

Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić