Jedz bez obaw. Obniża cholesterol, zmniejsza ryzyko miażdżycy

4

Sery zawierają wiele składników odżywczych, które pozytywnie działają na nasz organizm. Jednak powinniśmy je spożywać w racjonalnych ilościach, żeby skorzystać z ich prozdrowotnych właściwości. Sprawdź ranking najzdrowszych serwów, stworzony przez dr Jennifer Glockner i dowiedz się, które sery warto jeść jak najczęściej.

Mozzarella zawiera składniki, które chronią serce
Mozzarella zawiera składniki, które chronią serce (Getty Images)

Świeża mozzarella

Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje świeża mozzarella, uważana za najzdrowszy ser. Mozzarella zawiera cenną dla naszego organizmu witaminę B12, a 100 g tego sera zaspokaja dzienne zapotrzebowanie organizmu na tę witaminę. Mozzarella zawiera też sprzężony kwas linolowy CLA, który ma wpływa na metabolizm i utratę wagi, dlatego często jest składnikiem środków odchudzających.

Ser kozi

Ser kozi jest bardzo tłusty, jednak tłuszcze które zawiera są zdrowe i zawierają np. kwasy omega-6. W jego skład wchodzą także: witamina D, niacyna i biotyna, oraz minerały takie jak wapń, fosfor, magnez, jod i selen. Ser z mleka koziego obniża poziom złego cholesterolu oraz zmniejsza prawdopodobieństwo chorób układu krążenia i zawału serca. Jest odpowiedni dla osób z nietolerancją laktozy, ponieważ zawiera jej mniej niż ser z mleka krowiego.

Feta

"Mimo wysokiej zawartości sodu, feta jest jednym z najmniej kalorycznych serów. Ponadto dzięki mocnemu smakowi często zużywamy go mniej" – wyjaśnia dr Jennifer Glockner, dietetyk. Feta posiada dużą ilość witaminy B12, która pozytywnie wpływa układ nerwowy oraz wspomaga produkcję czerwonych krwinek. Poza tym jest bogata w witaminy z grupy B, które świetnie wpływają na odporność.

Ser żółty

Ser żółty ma wysoką zawartość tłuszczu i jest bardzo kaloryczny. Tłuszcze które zawiera, to przede wszystkim nasycone kwasy tłuszczowe, których nadmiar w organizmie jest niebezpieczny dla naczyń krwionośnych i może skutkować otyłością i nadwagą. Ser żółty o niskiej zawartości tłuszczu zawiera z kolei dużą ilość sodu, który w nadmiarze może przyczynić się do nadciśnienia tętniczego.

Ser pleśniowy

Ser pleśniowy zawiera składniki niezbędne dla naszego organizmu, a są to: fosfor, wapń oraz witaminy A, B, D i E. Ser ten jednak może być szkodliwy dla osób cierpiących na nadciśnienie lub mających problem z zatrzymywaniem wody w organizmie, ponieważ zawiera duża ilość soli.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić