Jest przyczyną 1/3 zachorowań na raka płuc. Dotyczy osób niepalących

3

Najczęstszą przyczyną rozwoju nowotworu płuc jest palenie papierosów. Poza tym zgubnym nałogiem istnieją jednak jeszcze inne czynniki, które zwiększają ryzyko tego groźnego nowotworu.

Jest przyczyną 1/3 zachorowań na raka płuc. Dotyczy osób niepalących
(Getty Images)

Bierne palenie

Nawet jeśli nigdy nie paliliśmy papierosów, a często przebywamy w towarzystwie nałogowych palaczy, to i tak wdychamy rakotwórczy dym tytoniowy.

Według statystyk 1/3 osób niepalących, które mieszkają z palaczami, choruje na raka płuc i jest bardziej narażona na wystąpienie nowotworu krtani i przełyku.

Azbest a palenie

Osoby, które mają styczność z pyłem azbestowym, są również narażone na raka płuc. Azbest występuje w materiałach budowlanych takich jak płyty eternitowe. Obecnie w Polsce zakazana jest produkcja i stosowanie wyrobów z azbestu, ale nadal wiele budynków jest nim pokryte.

Azbest przedostaje się do organizmu przez układ oddechowy i trafia do pęcherzyków płucnych. Samodzielne usuwanie płyt eternitowych z dachu stwarza poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego do zrywania azbestu z dachu najlepiej wynająć doświadczonych pracowników budowlanych.

Radon

Ten radioaktywny pierwiastek chemiczny naturalnie występuje w środowisku w postaci bezbarwnego i bezwonnego gazu szlachetnego. Radon gromadzi się najczęściej w piwnicach i jaskiniach, dlatego najbardziej narażeni na jego szkodliwe działanie są pracownicy kopalń. W wyniku reakcji chemicznych ten pierwiastek wraz ze wdychanym powietrzem dostaje się do błon śluzowych gardła, nosa i krtani, co może doprowadzić do rozwoju nowotworu.

Zanieczyszczenie powietrze

W naszym kraju najbardziej zanieczyszczone powietrze jest obserwowane w centralnej i południowej części Polski. W Polsce występuje wysoka emisja benzo(a)pirenu, który jest toksycznym składnikiem smogu. Ta kancerogenna substancja przenika do atmosfery wraz z dymem wydostającym się z kominów fabryk i domów, w których spalane jest drewno, węgiel i śmieci.

Dieta ma wpływ na raka?

Według naukowców z Uniwersytetu w Teksasie sposób odżywiania także może zwiększać prawdopodobieństwo raka płuc u osób niepalących. Z ich badań wynika, że jadłospis, w którym przeważają produkty spożywcze o wysokim indeksie glikemicznym, może przyczynić się do rozwoju tego nowotworu. Warto pamiętać, że wysoki IG mają przede wszystkim produkty wysokoprzetworzone.

Poza wymienionymi wyżej czynnikami rozwój nowotworu płuc może również być spowodowany uwarunkowaniami genetycznymi.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić