Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KGG
|

Pierwszy objaw groźnego nowotworu. Nie lekceważ

49
Podziel się:

Powszechnie wiadomo, że objawy raka są różne i uzależnione od tego, gdzie umiejscowione są zmiany nowotworowe. Niewiele osób jednak wie, że jednym z symptomów raka może być dzwonienie w uszach. Dotyczy pacjentów, którzy zmagają się z nowotworem jamy nosowo-gardłowej - jego wykrycie jest trudne, ponieważ daje objawy podobne do innych, mniej groźnych chorób.

Dzwonienie w uszach może być objawem raka
Dzwonienie w uszach może być objawem raka (Getty Images)

Rak jamy nosowo-gardłowej a dzwonienie w uszach

Rak jamy nosowo-gardłowej (rak nosogardła) jest rzadkim nowotworem zlokalizowanym w nosowej części gardła. Czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania na ten rodzaj raka to: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i zakażenie wirusem Epsteina-Barr.

Jak informują specjaliści z National Health Service, jednym z nietypowych objawów raka nosogardła jest ciągłe dzwonienie w uszach. Jeśli szum w uszach nie ustępuje, warto zgłosić się do lekarza. Tym bardziej że choroba jest podstępna: u większości osób inne objawy nowotworu pojawiają się dopiero wtedy, gdy jest już w zaawansowanym stadium.

Objawy raka mogą być nietypowe

Inne symptomy raka nosogardła to:

● utrata słuchu,
● wyczuwalny guzek na szyi,
● powiększone węzły chłonne,
● zatkany nos oraz krwotoki z nosa.

Diagnoza i leczenie

Kluczowym etapem w diagnostyce jest pobranie wycinka zmienionej tkanki do badania histopatologicznego. Leczenie tego rodzaju raka uzależnione jest od wieku pacjenta, jego ogólnego stanu zdrowia, a także stopnia zaawansowania nowotworu. Stosuje się leczenie chirurgiczne oraz radioterapię.

Jeśli zauważasz u siebie niepokojące objawy, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Na podstawie zebranego wywiadu, a także badań laryngologicznych lekarz będzie mógł potwierdzić lub wykluczyć chorobę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(49)
nana
3 miesiące temu
ja jestem anty pis........i jestem z tego dumna
Obiektyw
2 lata temu
Lekarze w tym laryngolodzy ignorują szumy uszne. U mojej nieżyjącej już Mamy długo utrzymywały się szumy uszne przed rozpoznaniem nowotworu złośliwego ślinianki przyusznej. Były dookoła przepisywane tabletki i że wina woskowiny. A płynotok z 1 otworu nosowego był alergią (grudzień) u osoby, która nie miała żadnej alergii! Zero badań diagnostycznych!
MZdrowia
2 lata temu
Raka udaru zawał, grypy już nie ma !
ekspert
2 lata temu
to jest typowy objaw KOWIDA !!!!!!!!!!!!!
moher
2 lata temu
Nie lekceważ objawów. Zadzwoń najlepiej na Berdyczów.
zatroskany
2 lata temu
O jej, a podobno raki tez chorują na koronkę
GOSC
2 lata temu
A MOZE TEN K TERAZ LUDZIE MAJA ISC DO LEKARZA ? CZY W TEJ KWESTI JEGO MADROSC ZNIKA ???MADRY CO OSTRZEGA LUDZI PRZED TYM NOWOTWOREM POWIE GDZIE I JA
Bant
2 lata temu
Przechodzilem to rok temu.u mnie byly powiekszone wezly chlonne na szyji .Dwa miesiace radioterapi i dwa razy chemioterapia pozwolily mi na to ze dzisiaj powrocilem do normalnego zycia.Kontroluje sie co 3 miesiace
Fru
2 lata temu
W dobrym tonie jest krytykować rząd. Ale gdyby rządziło PO czy byłoby lepiej? Na pewno inaczej. PO rządzi Wa-wą ponad 10lat i kiepsko im idzie ale gdyby Polską to by dopiero się wykazali
Patriota
2 lata temu
Prym w tvn24 w krytykowaniu rządu wiodą Morozowski z Olejnik w Kropce nad ji I Tak jest w koncu za to biorą ciężką kase
Yogi
2 lata temu
Na tym portalu nie wolni krytykować opozycji rząd tak taki to moderator anty PIS prawda kole w oczy moderator id razy skazuje
Mrozowski
2 lata temu
Ten portal jest wyraźnie anty PIS
Patriota
2 lata temu
Na tym portslu nie mizna möwuc pochlebnie o rządzących trzeba wszystko krytykowac wtedy moderator nie skasuje
Tak jest
2 lata temu
Niemcy nas chwalą za szczepienia a opozycja i Tvn24 gani gdzie tu logika
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić