aktualizacja 

Kawa na pusty żołądek? Eksperci mają ważną radę

1

Niektórzy są tak mocno uzależnieni od kawy, że nie wyobrażają sobie podjęcia jakichkolwiek czynności bez wcześniejszego skosztowania tego napoju. Jeszcze dobrze się nie obudzą, a już w dłoni trzymają kubek z kawą. Czy można ją pić przy pustym żołądku? Gastroenterolodzy zabrali głos.

Kawa na pusty żołądek? Eksperci mają ważną radę
Kawa (Pixabay)

Poranna kawa dla wielu osób jest wręcz rytuałem. Niektórzy wprost wyznają, że bez niej nie są w stanie dobrze rozpocząć dnia. W związku z tym kawą delektują się jeszcze przed śniadaniem.

Czy picie kawy na pusty żołądek to dobra praktyka? Są tacy, którzy mają spore obawy.

Twierdzą, że w wyniku takiej praktyki może dochodzić do poważnych dolegliwości żołądkowych czy problemów trawiennych. Są też obawy o bóle brzucha, zgagę, wzdęcia oraz biegunkę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Andrzej Duda: budujemy taką armię, by sam jej potencjał zniechęcał do agresji na Polskę

A zatem czy kawa pita na czczo może szkodzić jelitom i żołądkowi? Naukowcy donoszą, że nie ma na to dowodów, jednak to nie oznacza, że jest to niemożliwe. Radzą, by uważnie obserwować swój organizm.

Gastroenterolożka dr Trisha Pasricha z Massachusetts General Hospital zwraca uwagę, że pijąc kawę, warto obserwować swój organizm. Reakcja na poranną kawę to indywidualna kwestia, choć zdaniem uczonych nie ma powodów do obaw - podkreśla serwis poradnikzdrowie.pl.

Badacze z niemieckiego uniwersytetu w Lipsku wyraźnie dają do zrozumienia, że "badania nie wykazały silnego związku między kawą a problemami trawiennymi, niezależnie od tego, czy pijesz ją na pusty żołądek, czy nie".

Kawa drażni żołądek?

Część osób jest wręcz przekonana, że kawa drażni żołądek. Tymczasem naukowcy do tej pory tego nie potwierdzili. Eksperci z Amerykańskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego podkreślają, że żołądek jest naturalnie przystosowany do tego, by radzić sobie z szeregiem czynników potencjalnie drażniących. A kawa wcale nie jest tutaj wyjątkiem.

[Żołądek] wydziela grubą warstwę śluzu, która tworzy potężną osłonę między wyściółką żołądka a tym, co spożywasz. Ta tarcza chroni również żołądek przed jego własnym naturalnym kwaśnym środowiskiem potrzebnym do rozkładu żywności. Musiałbyś spożywać bardzo ostrą substancję, aby naruszyć obronę żołądka, ponieważ stale znajduje się on w bardzo niesprzyjającym i szkodliwym środowisku - podają specjaliści, których słowa przytacza poradnikzdrowie.pl.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić