Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
KAM
|

Mija po 24 godzinach, ale uważaj. Może być zapowiedzią udaru

78
Podziel się

TIA, czyli przemijający atak niedokrwienny daje objawy, które przypominają udar mózgu. I chociaż mija w ciągu 24 godzin, to statystyki pokazują, że jedna na dwanaście osób, które doznały przemijającego ataku niedokrwiennego, w ciągu kolejnych siedmiu dni doznaje udaru mózgu.

TIA może być pierwszym objawem udaru
TIA może być pierwszym objawem udaru
bFdNGvzF

TIA - cichy objaw udaru

Przemijający atak niedokrwienny, czyli TIA, jest diagnozowany, gdy najczęściej skrzep krwi blokuje dopływ krwi do mózgu. Ma to miejsce również w przypadku udaru, ale w przypadku TIA stan ten ustępuje w ciągu 24 godzin, a krew ponownie zaczyna docierać do mózgu. Lekarze podkreślają jednak, że tego stanu nie wolno bagatelizować. W związku z tym warto znać test o nazwie "CZAS’", który pozwala sprawdzić, czy symptomy, których doświadczamy, nie wskazują na TIA lub udar.

bFdNGvzH

C - czyli ciężkie kończyny. Pojawia się niedowład, chory ma problemy z koordynacją nóg i rąk. Ten objaw pojawia się nagle.

Z - czyli zaburzenia widzenia. Pacjent może stracić zdolność widzenia w jednym oku lub skarży się na podwójne widzenie. W niektórych przypadkach mówi się też o całkowitej utracie wzroku.

A - czyli asymetria twarzy. Można zaobserwować opadającą powiekę lub kącik ust. Jedna ze stron twarzy zostaje "zniekształcona".

S - czyli spowolniona mowa. Osoba doznająca udaru lub TIA nie będzie w stanie wypowiedzieć logicznego pełnego zdania. Może przekręcać słowa, bełkotać.

bFdNGvzN

Statystyki wyraźnie pokazują, że nawet jedna na dwanaście osób, które wcześniej przeszły przemijający atak niedokrwienny, w ciągu kolejnych siedmiu dni doświadczyła udaru mózgu. Dlatego lekarze apelują, aby w żadnym wypadku nie lekceważyć sygnałów ostrzegawczych, które wysyła nam ciało, a TIA jest jednym z nich i może być traktowany jako zapowiedź udaru.

- Nawet jeśli szczęśliwie objawy ustąpią, to ryzyko wystąpienia udaru mózgu u osób doświadczających TIA jest zwiększone – podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie dr Adam Hirschfeld, neurolog z Oddziału Neurologii i Udarowego Centrum Medycznego HCP w Poznaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFdNGvAi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(78)
Figofago
3 dni temu
Myślę że to wina Tuska że denerwuje ludzi jak mówi nasz władca partyjny Jarosław K.
???
4 dni temu
A czemu nic ,zero info jak tego uniknąć ,zapobiec ?
Leon
4 dni temu
Miałem już dwa udary bez jakichkolwiek symptomów ostrzegawczych.
bFdNGvAj
wiatr
6 dni temu
pewnie po szczepieniu dawki trucizny
wiatr tak sie...
6 dni temu
to pewnie po szczepieniu
koincydencja
6 dni temu
to nie ma nic wspólnego z preparatami... pamiętajcie!!
bbb
6 dni temu
do neurologa zapisy na grudzień 2023 rok...ha.ha co masz nie lekceważyć i tak jak się nie przewrócisz i nie trafisz do szpitala, nic nie wskórasz
Herod Antypis
6 dni temu
Zaszczepieni wzywają do zaprzestania produkcji jogurtów Bakoma, bo zawarte w nich bakterie L casei defensis mogą się rozprzestrzenić powodując pandemię :)
ekspert
6 dni temu
typowe objawy KOWIDA.
Sprawiedliwy
6 dni temu
Udaru to można odrazu dostać w sklepie bierzesz 100 zł a torba pusta ciśnienie skacze do zenitu ale te baranki rządzące powiedzą to wina Tuska to nie my a kto w stołki pierdzi na wiejskiej
Vij
7 dni temu
Szczególnie niebezpieczny po trzeciej dawce!
Des123456789?
1 tyg. temu
Udar, a nie szczepionki. Proszę czytać tekst że zrozumieniem
gogi
1 tyg. temu
niestety znam takich którzy przechorowali choć mało nie umarli i dalej udowadniają światu, że słusznie się nie szczepili, bo na oddziale w szpitalu była osoba która zachorowała mimo, że przyjęła 3 dawki szczepionki... Ale nie widzą, że była to osoba tak schorowana, której i 10 dawek by nie pomogło...
bFdNGvAb
Jjp
1 tyg. temu
Komentarz do studenta/ki medycyny: Wszystko ok tylko średniowiecze nie było ciemnogrodem, wbrew powszechnej propagandzie
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić