Katarzyna Krupka
Katarzyna Krupka| 

Mit przekazywany z pokolenia na pokolenie. Możesz już o nim zapomnieć

33

Wiele osób na całym świecie cierpi na zaburzenia snu. Aby poprawić jakość nocnego odpoczynku, niektórzy zalecają wypicie szklanki mleka przed snem. Czy rzeczywiście ta metoda jest skuteczna?

Mit przekazywany z pokolenia na pokolenie. Możesz już o nim zapomnieć
Mleko nie ułatwia zasypiania (NVS)

W mleku znajdziemy wiele elementów odżywczych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Można do nich zaliczyć wapń, potas, magnez oraz witaminę A, D, E, K i witaminy z grupy B. Regularnie picie mleka wzmacnia budowę naszych kości i zębów.

Od dawna słyszymy, że szklanka mleka wypita wieczorem pomoże nam również spokojnie zasnąć i uchroni nas przed budzeniem się w nocy. W tym przypadku szczególnie polecane jest picie mleka z dodatkiem miodu. Jak się jednak okazuje, jest to mit powielany przez lata.

Poza cennym białkiem, w mleku znajdziemy również tłuszcze i węglowodany, które wcale nie pomagają w zasypianiu, a wręcz przeciwnie. Pijąc mleko, podnosimy stężenie cukru we krwi, zwiększając tym samym wydzielanie insuliny. Jest to hormon regulujący poziom glukozy w organizmie. Insulina powoduje obniżenie stężenia glukozy we krwi, przekształca ją w energię i następnie dostarcza do tkanek. Sprawia to, że do ośrodka mózgu odpowiedzialnego z uczucie głodu jest wysyłany impuls. W tej sytuacji nasz organizm będzie się domagał dostarczenia odpowiedniej ilości składników odżywczych, przez co nie będziemy mogli zasnąć.

Dlatego picie mleka przed położeniem się do łóżka, wcale nie jest skutecznym remedium na zaburzenia senne. Lepszym sposobem jest czytanie książki, słuchanie relaksacyjnej muzyki i dokładne wywietrzenie pokoju wieczorem. Gdy pomimo wypróbowania naturalnych metod, nasze problemy ze snem nie znikają, warto skonsultować je z lekarzem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić