Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KGG
|
aktualizacja

Ostrzega, gdy serce choruje. Poliż skórę i dowiedz się, czy jesteś w grupie ryzyka

1
Podziel się

Wysokie stężenie sodu w skórze może świadczyć o krytycznym stanie lewej komory serca. Naukowcy zauważyli to zjawisko wśród pacjentów z przewlekłą chorobą nerek.

Ostrzega, gdy serce choruje. Poliż skórę i dowiedz się, czy jesteś w grupie ryzyka
(Getty Images)
bETZakZh

Słona skóra – objaw problemów z sercem

W badaniu, którego wyniki zostały opublikowane na łamach "Journal of the American Society of Nephrology" ,wzięło udział 99 osób z przewlekłą chorobą nerek. Wiadomo, że schorzenia tych organów znacząco zwiększają ryzyko rozwoju chorób serca. Naukowcy postanowili więc zbadać poziom sodu w skórze pacjentów, biorąc pod uwagę fakt, że mięśnie i inne tkanki również go magazynują.

bETZakZj

Okazuje się, że u osób, które miały wysoki poziom stężenia sodu w skórze, stan lewej komory serca był krytyczny. Gdy ściany komory powiększają się i pogrubiają, dochodzi do przerostu mięśnia sercowego, który traci elastyczność i nie jest już w stanie pracować na pełnych obrotach.

Słona skóra u badanych pacjentów wcale nie musi oznaczać, że spożywają oni za dużo sodu. Nerki, które nie pracują prawidłowo, nie są w stanie odfiltrować jego nadmiaru z organizmu. Wówczas sód gromadzi się w ciele. Naukowcy doszli do jeszcze jednego wniosku. Wysoki poziom tego pierwiastka w skórze może wskazywać na wysokie ciśnienie krwi.

Badacze podkreślają jednak, że zmniejszenie ilości sodu w codziennej diecie może poprawić funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i obniżyć ciśnienie krwi, również u osób z przewlekłymi chorobami nerek.

bETZakZp

Warto o tym pamiętać, gdyż Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie podaje, że statystyczny Polak spożywa dziennie 2–3 razy więcej soli niż mówią zalecenia WHO. Według Światowej Organizacji Zdrowia dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 g.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [dziejesie.wp.pl](https://dziejesie.wp.pl/]

bETZakZK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
ibm kość
7 miesięcy temu
po rozebraniu kartki miał rację... ale jeszcze nie wiem jak to udowodni po złożeniu.. dane wyśmienite używa algorytmu serca * stawka porusza się w granicach wytłumaczalnych ze zrozumieniem * 0,40 i 0,040...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić