Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KGG
|
aktualizacja

Palce u rąk lub nóg drętwieją. Choroba atakuje młode kobiety

1
Podziel się:

Syndrom Raynauda polega na nagłych skurczach drobnych naczyń krwionośnych spowodowanych różnymi bodźcami. Z tą dolegliwością wiąże się drętwienie w okolicach opuszków palców rąk, a czasem stóp. Dowiedz się, co może powodować te dziwne reakcje organizmu.

Palce u rąk lub nóg drętwieją. Choroba atakuje młode kobiety
(Getty Images)

Syndrom Raynauda – objawy i przyczyny

Syndrom Raynauda to nie to samo co choroba Raynauda. To pierwsze może pojawić się przy innych schorzeniach np. chorobach serca lub alergii. W przypadku choroby Raynauda, jej przyczyny nie są do końca wyjaśnione naukowo.

Na syndrom Raynauda cierpią głównie osoby w młodym wieku, szczególnie kobiety skarżące się na zbyt niskie ciśnienie. Ta przypadłość występuje głównie w częściach świata, które charakteryzują się chłodniejszym klimatem.

Główną przyczyną tego rodzaju skurczy jest niska temperatura, ale mogą być one spowodowane również bardzo silnymi emocjami. Ten syndrom objawia się nagłym zblednięciem palców oraz silnym uczuciem zdrętwienia i mrowienia połączonym z bólem. W skrajnych przypadkach dochodzi do owrzodzenia lub obumarcia opuszków palców.

Ta dolegliwość może być spowodowana nadmiarem receptorów adrenergicznych. Jest to związane z dużą wrażliwością organizmu na noradrenalinę, która jest wytwarzana razem z adrenaliną podczas silnego stresu.

Tę dolegliwość można podzielić na trzy fazy. W początkowym stadium następuje zblednięcie okolic palców spowodowane skurczem tętnic. W drugiej fazie dochodzi do charakterystycznego sinienia, któremu często towarzyszy ból. W ostatniej fazie pojawia się silne przekrwienie oraz uczucie pieczenia i gorąca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
wieeeem już!!...
rok temu
przynajmniej w końcu wiem, jak się nazywa to, co mam
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić