aktualizacja 

Pełna rakotwórczych dioksyn. Może przyczynić się do rozwoju raka

7

Nie od dzisiaj wiadomo, że ryby są bardzo zdrowe i warto po nie sięgać regularnie. Jednak nie każda z nich powinna znajdować się w naszym codziennym jadłospisie. Dotyczy to szczególnie jednego z najpopularniejszych gatunków.

Tilapia to ryba zawierające rakotwórcze dioksyny
Tilapia to ryba zawierające rakotwórcze dioksyny

Tilapia to okoniokształtna słodkowodna ryba hodowana m.in. w Chinach, Egipcie, Tajlandii, Indonezji, ale także w Ameryce i Europie. Jest jedną z najpopularniejszych ryb jedzonych w USA. Ze względu na niską cenę wiele osób chętnie po nią sięga. Jak się jednak okazuje, regularne spożywanie tilapii nie jest najlepszym wyborem.

Zdaniem ekspertów z Wydziału Medycyny na Wake Forest University nie znajdziemy w niej zbyt wielu składników odżywczych. W porównaniu do większości gatunków tilapia zawiera zdecydowanie mniej cennych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Poza tym ten gatunek ryb ma w sobie znaczne ilości kwasów omega-6. Oba te kwasy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, ale ich niewłaściwe proporcje wpływają niekorzystnie na zdrowie.

Zbyt mała ilość kwasów omega-3 i nadmiar kwasów omega-6 jest jednym z czynników ryzyka astmy, stanów zapalnych i chorób nowotworowych. W rybach, które na stałe goszczą w naszych stołach, zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 powinna być dwa razy większa niż ilość kwasów tłuszczowych omega-6.

Hodowla tych ryb również pozostawia wiele do życzenia. W niektórych krajach tilapię karmi się pestycydami, antybiotykami i odpadami pochodzącymi z produkcji jedzenia. Dotyczy to zwłaszcza ryb hodowanych w Chinach. Ponadto w tilapii hodowlanej występuje sporo dioksyn – związków chemicznych o właściwościach kancerogennych. Dlatego robiąc zakupy, lepiej zrezygnujmy z tej ryby i wybierzmy zdrowszy gatunek, taki jak np. łosoś, makrela, pstrąg tęczowy, sardynka, dorsz czy śledź.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić