Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil S. Sikora
|

Pierwszy objaw guza mózgu. Najczęściej jest lekceważony

32
Podziel się:

Guz mózgu przez długi czas rozwija się po cichu, nie dając żadnych objawów. Może również wysyłać mylące sygnały, które często lekceważymy. Dowiedz się jakie symptomy mogą świadczyć o rozwoju tej niebezpiecznej choroby.

Pierwszy objaw guza mózgu. Najczęściej jest lekceważony
Ból głowy to częsty objaw guza mózgu (Getty Images, Rainer Fuhrmann / EyeEm)

Nowotwór jest chorobą cywilizacyjną, która może zaatakować praktycznie każdy narząd. Do rozwoju komórek rakowych w organizmie może przyczynić się zarówno wiek, płeć, jak i niewłaściwa dieta, niska aktywność fizyczna, uwarunkowanie genetyczne, rodzaj wykonywanej pracy czy inna choroba.

Tego rodzaju zmiany chorobowe mogą dawać różnego rodzaju objawy lub przez długi czas rozwijać się w ukryciu, co znacznie utrudnia lekarzom postawienie jednoznacznej diagnozy.

Jednym z najbardziej niebezpiecznych nowotworów jest guz mózgu, który bardzo często wysyła nietypowe sygnały. Objawy nowotworu mózgu zależą od rodzaju guza i miejsca jego występowania. Jednym z pierwszych symptomów, który większość osób bagatelizuje, jest ból głowy.

Jeżeli dolegliwość nie ustępuje pomimo zażywania środków przeciwbólowych i staje się coraz bardziej uciążliwa, wówczas niezwłocznie powinniśmy udać się do specjalisty. U pacjentów dotkniętych rakiem mózgu poza bólem głowy nierzadko pojawiają się również wymioty, nudności i zaburzenia psychiczne. O rozwoju groźnego nowotworu mogą świadczyć również częste napady padaczkowe, którym towarzysza utrata przytomności. Inne objawy guza mózgu to m.in.: depresja, otępienie, apatia, nadmierny popęd seksualny lub niespodziewane napady agresji.

Do bardziej charakterystycznych objawów możemy zaliczyć zespół obcej ręki. Osoby cierpiące na tę dolegliwość nieświadomie wykonują skomplikowane lub nienaturalne ruchy rękami.

W przebiegu choroby mogą wystąpić też niekontrolowane skurcze mięśni całego ciała lub zaburzenia węchu i wzroku spowodowane uszkodzeniem połączeń nerwowych. U pacjentów z nowotworem mózgu można zauważyć także problemy z utrzymaniem równowagi i wypowiadaniem logicznych zdań.

Jeżeli guz rozwija się w płacie ciemieniowym, chory traci czucie po stronie ciała, która jest przeciwległa do półkuli zaatakowanej przez komórki nowotworowe. Z kolei guz obecny w pniu mózgu objawia się opadaniem i niekontrolowanym drżeniem powiek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(32)
Wmiarerozumuj...
3 miesiące temu
Więcej piszecie o chorobach rakach guzach itp niż o ważnych info codziennie wchodząc na Google wyskakuje mi po 5 artykułów o raku czytając to człowiek by pomyślał ze ma już z 20 takich przypadłości przestańcie ludzi straszyć tylko zajmijcie się poważnym dziennikarstwem
agadrabina
3 miesiące temu
Też miałam guza mózgu, dokładnie szyszyniaka. Siedział w głowie ponad 10 lat. Pierwszy objaw faktycznie bóle głowy codziennie z rana. Nie zbagatelizowwalam, poszłam do POZ skierowanie do neurologa później rezonans i wyszło guz wielkości jajka. Przesyłam 2 operacje, wycięty w całość. Nie wiadomo skąd się wziąl, nie wpływa na to ani zła dieta, ani używki, lekarze nie wiedza skąd to się bierze. Mam 30lat.
Ewa
3 miesiące temu
Miałam 5cm guza. 2 miesiace nie chodziłam,bo drań uciskał.Jestem 1,5 roku po operacji i mam się dobrze dzięki dr Furtakowi z Bydgoszczy. Objawy: zawroty głowy i zachwiania równowagi.
Hhhh
3 miesiące temu
Piszecie,że ten rąk rozwija się po cichu.Zauwazylem ,że tak cały czas piszecie.A jaka choroba rozwija się głośno? Każda się rozwija po cichu i powoli ..,to oczywiste.Nawet cukrzyca czy nadciśnienie rozwijają się po cichu
Henio
3 miesiące temu
Połowa w sejmie ma takie objawy
Wójt Burak
3 miesiące temu
Ludzie oszczędzają przede wszystkim na zdrowiu. Wyjazdu latem na wczasy sobie nie darują, chce w tym koszcie zmieściliby wiele badań zrobionych w prywatnych gabinetach bez wielomiesięcznego czy nawet wieloletniego czekania.
Maria
3 miesiące temu
Chcecie mnie do depresji doprowadzić tym artykułem? Glowa boli mnie czesto,a nawet bardzo często od 22lat.Powieka często ,,skacze" mam aury oczne. Czy już mam się powiesić czy czekać... ?
PIRANIA
3 miesiące temu
LEEEKARZE POMAGAJCIE NAM JAK KCHACIE SWOJOM PRACE ABY NAS BÓL NIEZABIJAŁ TEŻ JESTEŚCIE TACY SAMI I JAK TO CZYTACIE TO UKŁONY DLA WAS♥️♥️♥️🙏🙏🙏
Premiera😂😂�...
3 miesiące temu
... zespół obcej ręki?! Czyli pomocną dłoń?! Hand job😂😂😂 czy autor tych tekstów z O2 wie o czym pisze?!
MMM
3 miesiące temu
LEKARZE POWINNI ZARABIAĆ KASE ALE CI KTÓRZY POMAGAJĄ NAM CIĘŻKO CHORYM I DLA NICH UKŁONY ♥️BO WIĘKSZOŚĆ NIEPOWINNA WYKONYWAĆ TEGO ZAWODU BO MAJĄ SIE ZA WYŻEJ CENIONYCH ODNAS I TU PROBLEM BO TEŻ ROBAKI ICH ZJEDZOM CZY GÓZ CZY NIE SMAK JEDEN !!!
MMM
3 miesiące temu
GÓZA TO MY MAMY WSZYSCY CO NALEŻĄ NFZ TAM DIAGNOZA PRZEWAŻNIE JEDNA NIENALEŻY BO ŁOPATY W CENIE!
Niko
3 miesiące temu
Czytając te wszystkie rzeczy już dawno powinienem nie żyć...
PIRANIA
3 miesiące temu
WITAM ALE JEST JEDNAK SPRAWIEDLIWOŚĆ ONI CI CWANIACY TEŻ ZDECHNOM W NIEBIE NIETRZEBA CHYBA KASY
pawel-
3 miesiące temu
o jej a pan dochtór ma lekarstwo na śmierć ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić