Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska| 

Pilne ostrzeżenie. Wszyscy 55-latkowie do kontroli

45

Brytyjscy eksperci twierdzą, że każda osoba w wieku 55-74 lat, która kiedykolwiek paliła papierosy, powininna poddać się kontroli zdrowia. Chodzi dokładnie o badanie przesiewowe w kierunku raka płuc. Pozwoliłoby to na wykrywanie tej choroby znacznie wcześniej, a co za tym idzie - wcześniejsze wprowadzanie odpowiedniego leczenia i zmniejszenie śmiertelności z jej powodu.

Pilne ostrzeżenie. Wszyscy 55-latkowie do kontroli
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Brytyjski Narodowy Komitet Badań przesiewowych (UKNSC) wezwał do wprowadzenia kontroli w całej Wielkiej Brytanii. Wszystko po to, by pomóc w szybszym wykryciu śmiertelnie niebezpiecznej choroby.

Komitet stwierdził, że wszyscy byli i obecni palacze w wieku od 55 do 74 lat powinni udać się na lekarską kontrolę. Zgodnie z nowymi planami każdej osobie, której grozi wysokie ryzyko raka płuc, zostanie zaoferowane badanie tomografem komputerowym.

Z zadowoleniem przyjmujemy to zalecenie i wzywamy rządy wszystkich czterech krajów Wielkiej Brytanii do jak najszybszego wdrożenia ukierunkowanego programu badań przesiewowych w kierunku raka płuc - powiedział dr Ian Walker, dyrektor wykonawczy ds. polityki Cancer Research UK, jak podaje "The Sun".

Lekarz podkreślił, że rak płuc powoduje więcej zgonów w Wielkiej Brytanii niż jakikolwiek inny rodzaj raka, a badania przesiewowe mogą uratować życie poprzez diagnozowanie ludzi na wcześniejszym etapie – kiedy leczenie ma większe szanse powodzenia.

Ustalono również, że każdej osobie poddanej badaniu przesiewowemu, która nadal pali, należy udzielić porady, jak rzucić palenie. Jest to największa przyczyną raka płuc w Wielkiej Brytanii i na całym świecie, której można zapobiec.

Statystyki są opłakane

Każdego roku w Wielkiej Brytanii diagnozuje się raka płuc około u 47 000 osób – a 34 700 osób umiera. Jest to piąta co do wielkości przyczyna zgonów.

W Polsce z kolei, według danych z 2021 roku jest to najczęściej diagnozowany nowotwór (ponad 21 tys. przypadków rocznie). Jednocześnie stanowi najczęstszą przyczyną zgonów (ponad 23 tys. osób rocznie)

Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić