Podstępny rak trzustki. Gdy zmiana swędzi, biegnij do lekarza

4

Chociaż nowotwory mogą dawać różne objawy w zależności od ich umiejscowienia, to niewiele osób wie, że niektóre z nich są widoczne gołym okiem, bo pojawiają się na skórze. Na co zwrócić uwagę?

Objawy raka na skórze
Objawy raka na skórze (Getty Images)

Objawy nowotworu mogą być widoczne na skórze. Nie lekceważ

Gdy obserwujesz swoje ciało, zwróć uwagę na znamiona. Jeśli zauważysz, że któreś z nich nagle zmieniło swój kształt, kolor, ma bardziej zaostrzone brzegi, czy po prostu powiększyło się, to znak, by natychmiast odwiedzić lekarza. Takie zmiany mogą wskazywać na rozwój czerniaka, czyli jednego z najczęściej występującego rodzaju nowotworu skóry.

Objawem raka mogą być również swędzące i piekące plamy rumieniowate na piersiach. Jeśli sączy się z nich wydzielina, a z czasem pojawiają się krwawiące nadżerki, to znak, że twoje ciało najprawdopodobniej zaatakował nowotwór.

Zaniepokoić cię powinny również brodawki łojotokowe, które najczęściej można zaobserwować na tułowiu. Gdy towarzyszy im swędzenie, to mogą być objawem raka trzustki, płuc, krwi czy piersi.

Zwróć uwagę również na pęcherzowo-nadżerkowe zmiany na błonach śluzowych. Gdzie mogą się rozwinąć? Na policzkach, dziąsłach, spojówkach, języku oraz wargach. Taki rodzaj zmian może informować o guzkach Castelmana, mięsakach, chłoniakach czy grasiczakach.

Onkolodzy zauważają również, że mało znanym symptomem raka jest nagłe pojawienie się jasnych włosków na ciele. Możemy je na początku zauważyć na twarzy, a następnie na reszcie ciała (oprócz okolic narządów płciowych, stóp i dłoni). To objaw mogący świadczyć o tym, że nowotwór zaatakował nasze jelita, trzustkę, płuca czy pęcherz moczowy. Jasne, długie włoski pojawiają się również w przebiegu białaczki.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić