aktualizacja 

Pojawia się, gdy wstajesz z łóżka. To objaw zapalenia mięśnia sercowego

343

Zapalenie mięśnia sercowego to stan, który może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu pacjenta. Niezdiagnozowana choroba może mieć tragiczne konsekwencje, dlatego warto znać jej objawy.

Zapalenie mięśnia sercowego
Zapalenie mięśnia sercowego

Objawy zapalenia mięśnia sercowego. Na co zwrócić uwagę?

Do przyczyn zapalenia mięśnia sercowego zalicza się infekcje wirusowe, bakteryjne, stosowanie niektórych leków, długotrwałe narażanie organizmu na toksyny czy zakażenia grzybicze. Choroba jest trudna do zdiagnozowania, a jej przebieg może być różny – od łagodnego po ciężki i gwałtowny, kończący się nierzadko zgonem. Niestety, zapalenie mięśnia sercowego nie zawsze daje wyraźne objawy, dlatego żadnych niepokojących symptomów nie wolno bagatelizować.

Do najczęściej pojawiających się objawów mogących wskazywać na stan zapalny serca zalicza się zmęczenie. Odczuwalny jest też wyraźny spadek wydolności fizycznej. U chorych pojawiają się duszności, kołatanie serca oraz bóle w klatce piersiowej. Niektórzy pacjenci doświadczają też omdleń.

Istnieje też grupa nietypowych objawów zapalenia mięśnia sercowego, które często są bagatelizowane lub mylone z innymi dolegliwościami. W szczególności warto zwrócić uwagę na kolor skóry.

Jej bladość powinna nas zaniepokoić. Innymi niecharakterystycznymi objawami są obrzęki i ochłodzenie kończyn czy różnica pomiędzy wartościami ciśnienia skurczowego. To, co powinniśmy również jak najszybciej skonsultować z lekarzem to tachykardia nasilająca się np. przy wstawaniu z łóżka. U pacjentów z zapaleniem mięśnia sercowego mogą też pojawić się biegunki i wymioty.

Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objaw, zgłoś się do lekarza zanim będzie za późno. Przy łagodnym przebiegu choroby pomoże odpoczynek i odpowiednie leki. W ciężkich przypadkach może być konieczna hospitalizacja.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić