Pojawia się na paznokciach u stóp. Ten kolor może być objawem raka

3

Wygląd naszych paznokci może oznaczać rozwój wielu schorzeń. Dowiedz się, przy jakich problemach zdrowotnych pojawia się żółte zabarwienie ich płytki.

Żółty kolor paznokci może być objawem poważnej choroby
Żółty kolor paznokci może być objawem poważnej choroby (Getty Images)

Zmiana barwy płytki paznokcia może być efektem uszkodzenia mechanicznego. Uderzenie często powoduje powstawanie siniaków, którym towarzyszą przebarwienie i zmiana gładkości paznokcia.

Stosowanie lakierów to również jedna z przyczyn żółknięcia paznokci. Dotyczy to szczególnie preparatów upiększających o intensywnym i ciemnym kolorze. Zdarza się, że podczas usuwania lakieru ciężko pozbyć się przebarwienia, wtedy konieczne jest użycie środków, które przywrócą paznokciom ich naturalny kolor. Dlatego podczas stosowania ciemnych lakierów warto mieć przy sobie podkład pod lakier, dzięki któremu pigment nie wchłonie się do wnętrza płytki paznokciowej.

Zażywanie niektórych leków lub suplementów diety także może przyczynić się do zmiany koloru paznokci na żółty.

Znaczący pływ na kolor, kształt i strukturę płytki ma palenie papierosów. Częste trzymanie papierosa w dłoni powoduje niezdrowy wygląd paznokci.

Żółta barwa paznokci bardzo często jest związana ze starzeniem się organizmu. Jest to naturalny i nieodwracalny proces, który nie powinien nas niepokoić.

Nienaturalny kolor paznokci nierzadko powoduje zgrubienie płytki paznokciowej. Wówczas paznokieć staje się mniej przezroczysty i wolniej rośnie.

Pojawienie się żółtych paznokci na kończynach dolnych to objaw, którego nie należy lekceważyć, bo może świadczyć o rozwoju poważnej choroby.

Infekcja grzybicza rozwijająca się w naszym organizmie może zaatakować nasze stopy, co zmienia kolor paznokci, utrudnia chodzenie i sprawia ból.

Schorzenie zwane zespołem żółtych paznokci to symptom oznaczający złą kondycję zdrowotną organizmu. Zmiana barwy płytki paznokcia może świadczyć o rozwoju cukrzycy, zapaleniu zatok, obrzęku limfatycznym lub zarażeniu się wirusem HIV.

Żółty kolor paznokci to w niektórych przypadkach objaw zapalenia tarczycy, tocznia, reumatoidalnego zapalenia stawów, a nawet rozwoju choroby nowotworowej. Inną przyczyną przebarwień na paznokciach może być żółtaczka lub łuszczycowe zapalenie skóry.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić