Pojawia się na skórze. Alarmuje, że sercu brakuje tlenu
Ból i kłucie w klatce piersiowej, duszności i drętwienie lewej strony ciała to najbardziej typowe symptomy chorób sercowo-naczyniowych. Jak się okazuje, objawy problemów z sercem można zauważyć również na skórze. Sprawdź, na jakie symptomy należy zwrócić szczególną uwagę.
Najczęściej występującym objawem skórnym, który świadczy o chorobie kardiologicznej, jest sinica. Przy tej dolegliwości skóra przybiera fioletową lub niebieską barwę. Dotyczy to najczęściej okolic języka i warg. Tego rodzaju zmiany skórne są spowodowane obniżeniem wysycenia krwi tlenem - czyli niskiej saturacji.
W tej sytuacji dochodzi do zmniejszenia się objętości wyrzutowej serca. Sinica może być objawem m.in. niewydolności lewej komory serca, choroby zakrzepowo-zatorowej, ubytkiem przegrody międzykomórkowej, przedsionkowej.
Sinica może pojawić się również na kończynach. Wtedy palce rąk i stóp chorego robią się zimne i sine. Czasem pojawia się także nadmierne wydzielanie potu i obrzmienie. Objawy nasilają się przy niskiej temperaturze otoczenia, a zmniejszają się podczas ekspozycji na ciepło.
Kolejny symptomem chorób układu krążenia są pajączki będące efektem rozszerzenia się żyłek o średnicy mniejszej niż jeden milimetr. Często towarzyszą im żylaki, czyli niebieskawe rozszerzone żyły podskórne. Są objawem przewlekłej niewydolności żylnej i najczęściej pojawiają się na dolnej części podudzi. Żylakom może towarzyszyć świąd.
Obrzęki to również symptom, który powinien nas zaniepokoić. Pojawiają się na obu kończynach i w większości przypadków sygnalizują niewydolność serca. Objawy współwystępujące to sinica, bladość, suchość skóry, zmiany troficzne, skazy krwotoczne i zażółcenie powłoki skórnej. Jeśli obrzęki występują tylko na jednej kończynie, to najprawdopodobniej świadczą o chorobach układu chłonnego lub żylnego.
Obrzęk na nogach to także objaw zakrzepicy żył głębokich, niewydolności naczyń limfatycznych i przewlekłej niewydolności żylnej. Obrzęki zazwyczaj są symetryczne. W pierwszej kolejności pojawiają się w najniższych okolicach kończyn i ulegają nasileniu podczas godzin popołudniowych i wieczornych.