Kamil S. Sikora| 

Pojawia się na twarzy. Tak organizm alarmuje, czego mu brakuje

15

Niedobory witamin i składników mineralnych mogą być widoczne na twarzy. Właśnie dlatego nie powinniśmy lekceważyć takich objawów, jak sucha czy zaczerwieniona skóra. Brak cennych związków w naszym organizmie naraża na rozwój poważnych problemów zdrowotnych. Jakie zmiany na twarzy to sygnał alarmowy?

Pojawia się na twarzy. Tak organizm alarmuje, czego mu brakuje
Niedobory widać na twarzy (Licencjodawca, Tnia Cabral / EyeEm)

Stań przed lustrem i przyjrzyj się uważnie swojej twarzy. Jeśli w okolicach nosa twoja skóra jest wyraźnie wysuszona i czerwona, a dodatkowo zmagasz się z takimi objawami, jak skurcze mięśni, problemy ze snem, kłopoty z pamięcią, uczucie lęki, drganie powiek czy kołatanie serca, to wielce prawdopodobne, że twój organizm cierpi z powodu niedoboru magnezu. Nie wolno tego lekceważyć, gdyż odpowiednia podaż tego pierwiastka jest niezwykle istotna w walce z depresją. Aby uzupełnić ewentualne niedobory, warto sięgać po gorzką czekoladę, która jest również bogata w antyoksydanty. Magnez znajdziemy również w pestkach dyni, warzywach strączkowych, żółtym serze czy szpinaku.

Blada skóra z kolei może wskazywać na niedobór witaminy B12. Jej brak może również objawiać się zmęczeniem, bólami i zawrotami głowy czy intensywnym wypadaniem włosów. Niedobór tej witaminy zagraża życiu, dlatego o niepokojących objawach należy poinformować lekarza. Powinien on zlecić wykonanie morfologii krwi. Niedobór uzupełnimy odpowiednią suplementacją, a także włączeniem do naszego jadłospisu mięsa, mleka, ryb oraz jaj.

Zaniepokoić powinny nas również cienie, zasinienia i obrzęki pod oczami, które sprawiają, że twarz wydaje się być zmęczona. To może sygnalizować niedobór jodu, który jest odpowiedzialny za prawidłowe działanie tarczycy. Aby niedobór jodu nie był naszym problemem, warto częściej sięgać po ryby i owoce morza.

Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie

Zobacz także: Tanie wycieczki na wakacje 2022. Ekspertka zdradza najlepsze daty
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić