Kamil S. Sikora| 

Pojawia się przed zawałem. "Dotyka nawet 30 proc. pacjentów"

4

Szacuje się, że problem nadciśnienia dotyczy nawet 15 mln Polaków. Chociaż do niedawna uważano, że jest to choroba osób starszych, dziś wysokie ciśnienie tętnicze diagnozuje się u coraz młodszych pacjentów. Tymczasem od nadciśnienia krótka droga do zawału. Jakie objawy powinny skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza?

Pojawia się przed zawałem. "Dotyka nawet 30 proc. pacjentów"
Ból głowy to częsty objaw nadciśnienia, które prowadzi do zawału (Ivan Nanita / EyeEm)

Pacjenci z nadciśnieniem, którzy nie podejmują odpowiedniego leczenia, są znacznie bardziej narażeni na chorobę wieńcową, zawał serca, udar mózgu czy niewydolność nerek. Wielu chorych nie wykonuje regularnych badań ciśnienia tętniczego i dlatego może nie zdawać sobie sprawy ze swojego stanu zdrowia.

Schorzenie może przez dłuższy czas przebiegać bezobjawowo lub wysyłać mylące sygnały. Do najbardziej charakterystycznych symptomów trzeba zaliczyć kołatanie serca, rozpieranie w klatce piersiowej oraz bóle głowy.

Dokuczliwe bóle głowy najczęściej skłaniają pacjentów do wizyty u lekarza. Można przyjąć, że u ok. 30 proc. pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarza z bólami głowy, przyczyną dolegliwości jest nadciśnienie - wyjaśnił podczas rozmowy z WP abcZdrowie dr Michał Chudzik, kardiolog z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Ekspert ostrzega, że jest to bardzo niepokojący objaw, który świadczy, że choroba jest w stadium zaawansowanym. To zaś sprawia, że ryzyko powikłań jest o wiele większe.

Do nietypowych objawów nadciśnienia można zaliczyć problemy z potencją. Zdaniem dr. Chudzika jest to dolegliwość świadcząca o problemach z mikrokrążeniem, która może wystąpić nawet dwa lub trzy lata przed rozwojem choroby. Problemy z narządem wzroku to także jeden symptomów zbyt wysokiego ciśnienia. Pacjenci mogą skarżyć się na bóle oczu oraz zaburzenia wzroku czy kłucie i drapanie pod powieką, spowodowane uszkodzeniem siatkówki.

Mało charakterystycznymi objawami nadciśnienia są również dudniący lub pulsujący szum uszny i wrażenie bicia serca w uszach. Mogą one oznaczać także zaburzenia neurologiczne. Inne nietypowe objawy nadciśnienia to: problemy z nerkami, przewlekłe zmęczenie, rozdrażnienie, huśtawki nastrojów, zaburzenia snu oraz uporczywy kaszel, który nie jest związany z żadną infekcją.

Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie

Zobacz także: Obejrzyj także: Te produkty pełne są niezdrowych dodatków
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić