Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KGG
|
aktualizacja

Sygnał ostrzegawczy. Może alarmować o jadzie kiełbasianym

26
Podziel się:

Lody to letni przysmak, którym podczas upałów zajadają się zarówno dzieci, jak i dorośli. Niewiele jednak osób wie, że mogą powodować niebezpieczne zatrucia pokarmowe. Jak się przed nimi uchronić?

Uwaga na lody latem
Uwaga na lody latem (Getty Images)

Lody mogą być niebezpieczne dla zdrowia

Są smaczne, ale nie do końca zdrowe. Chociaż uznaje się je za deser dietetyczny, gdyż organizm musi spalić dużo kalorii, by je strawić, to powinny być spożywane z dużą rozwagą. Mogą bowiem doprowadzić do problemów żołądkowych, a w najgorszym wypadku do zatrucia pokarmowego.

Ten problem zauważany jest zwłaszcza latem. Lody nie zawsze są przechowywane w odpowiednich warunkach. Gdy tak jest, w produkcie dochodzi do namnażania się chorobotwórczych bakterii. To właśnie one wydzielają niebezpieczne dla ludzi toksyny. Wysokie temperatury, jak wiadomo, sprzyjają powstawaniu pałeczek okrężnicy, salmonelli, laseczek jadu kiełbasianego oraz bakterii gronkowca złocistego.

Gdy po zjedzeniu lodów nie czujesz się najlepiej, to może być właśnie zatrucie pokarmowe. Do najbardziej charakterystycznych objawów ten nieprzyjemnej dolegliwości należą: nudności, ból brzucha, biegunka, wymioty, ból głowy oraz podwyższona temperatura ciała.

Zatrucia można jednak uniknąć. Po pierwsze nie należy jeść lodów niewiadomego pochodzenia. W czasie festynów, pikników czy innych imprez plenerowych również należy zwrócić uwagę na serwowane zimne desery. Gdy lody są w opakowaniu, przyjrzyj się uważnie, czy nie jest ono uszkodzone lub oszronione. To znak ostrzegawczy i lepiej takich przysmaków nie kupować. Nie wybieraj też lodów, którym skończył się termin przydatności do spożycia lub, co gorsze, są przeterminowane.

Od lat krąży mit, że lody są doskonałym lekiem na anginę. To nieprawda. Potwierdzili to m.in. eksperci Porozumienia Zielonogórskiego. Jedzenie zimnych lodów podczas anginy może doprowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych, np. problemów z nerkami czy sercem. Pamiętaj, że lody nie są lekiem i nie zastąpią terapii zalecanej przez lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(26)
Buhahahaha
rok temu
"Wysokie temperatury, jak wiadomo, sprzyjają powstawaniu pałeczek okrężnicy". Szczyty bredni już osiągnęliście.
Buhahahaha
rok temu
"Wysokie temperatury, jak wiadomo, sprzyjają powstawaniu pałeczek okrężnicy". Szczyty bredni już osiągnęliście.
Buhahahaha
rok temu
"Wysokie temperatury, jak wiadomo, sprzyjają powstawaniu pałeczek okrężnicy". Szczyty bredni już osiągnęliście.
Tata
rok temu
Panie podające lody, chleb itd stosują dziwne triki.jedna rękawiczka założona. Druga ręka bez. Dlaczego? Bo panie tą bez rękawiczki wymieniają banknoty, reszta dla klientów.Potem np nabierają lody dłonią w rękawiczce. A serwetkę na wafel już tą bez.na banknotach, monetach salmonella i inne bakterie. Gdzie tu bezpieczeństwo dla naszych dzieci. Tak jest w cukierniach, piekarniach. Mnie nie covid przeraża tylko zakażenie bakteryjne. U dzieci bardzo niebezpieczne. Obserwujcie podawanie. Dotychczas nie zauważyłem by gdziekolwiek stosowano jakiekolwiek zasady bezpieczeństwa podawania. Bierzcie paragon bo jak coś się stanie to może jak do sądu się poda takie pkt to zmieni się coś.
Ifgg
rok temu
Wszystko nowy ład przeinacza. Pamiętacie w ogóle dlaczego w ogóle zdecydowaliście się jeść lody przy anginie? Do pewnego momentu faktycznie wszyscy prawie wystrzegali się lodów, ale do momentu jak jacyś lekarze zagraniczni lekarze postanowili to sprawdzić. Do dziś pamiętam jakie było wielkie zdziwienie w otoczeniu, że niby lody pomagają a tu kazali się wystrzegać przecież tyle lat. Postanowili sprawdzić więc i tak wielu osobom do dziś zostało faktycznie czując się lepiej. Nie wszyscy nowy ladzie mają pamięć jak sito. Próba produkowania chorych na siłę przy jednoczesnym stawianiu warunków leczenia i odcinaniu się fizycznie od chorych jest czymś bez granic bezczelnym i są granice których nawet hitlerek nie przeskoczył, więc gratuluje
Tyfgh
rok temu
Ależ zgromadzenie to potwierdziło fiu fiu. Z tego co wiem to mit o wyjątkowej szkodliwości lodów podczas anginy obalili za granicą dobre lata temu. Jak firma produkuje wyjątkowe podle loty to i przy okazji żadna choroba z tym nic wspólnego nie ma, bo szkodliwe są dla każdego. Lód sam w sobie zbija temperature i czym się niby różni od kompresu zimnego na czoło poza tym że jest jadalny?
Genowefa
rok temu
ja zatrułam się lodem. czuję się teraz jak wieczna zmarzlina.
lkj
rok temu
to są skutki zatrudniania studenciaków Świńskiej Sorbony zamiast dziennikarzy
fakty
rok temu
Kto wypaca te teksty??? Ktoś z zatwardzeniem chyba ....
szkoda słów
rok temu
" Nie wybieraj też lodów, którym skończył się termin przydatności do spożycia lub, co gorsze, są przeterminowane."... aż zęby bolą jak się to czyta .
Herobrine
rok temu
A ruskie jedzą lody cały rok
jbb
rok temu
sprzedajecie NASZE PŁACE za zwrot ''inwalidzki''...... podpisano ZDROWA SPRZĄTAJĄCA
jbb
rok temu
oczywiście że o jadzie ''kiełbasianym''Dudy....... gdzie Moja podwyżka dla ''salowej'' z firmy Zewnętrznej Szpitala
Siostra
rok temu
Akurat mój brat złapał anginę w Niemczech, miał 40'C gorączki i lekarz podał antybiotyk w zastrzyku i zaraz potem lody czekoladowe codziennie przez kilka dni - brat wyzdrowiał. Coś te nasze autorytety medyczne cieniutkie.Lody są doskonałym lekiem na anginę o czym się przekonał mój brat
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić