Milena Górecka| 
aktualizacja 

Sygnał, że organizm jest przecukrzony. Rozpoznasz od razu

88

Nadmierne spożycie cukru może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. Chociaż cukier jest powszechnie obecny w wielu produktach spożywczych, istnieją pewne symptomy, które mogą wskazywać na jego zbyt wysoki poziom w diecie. Oto trzy z nich.

Sygnał, że organizm jest przecukrzony. Rozpoznasz od razu
Uwaga na cukier (Licencjodawca, Justin Case)

Brak energii i zmęczenie

Gdy spożywamy cukier, poziom glukozy we krwi gwałtownie rośnie, co skutkuje wydzielaniem insuliny przez trzustkę. Insulina pomaga w przeniesieniu glukozy do komórek, w których jest ona wykorzystywana jako energia. Niestety, gdy poziom cukru we krwi spada, pojawia się uczucie zmęczenia i spadku energii.

Ciągła ochota na coś słodkiego

Wspomniany skok i spadek energii prowadzi w prostej linii do pojawienia się ponownej ochoty na słodycze - ten objaw poznasz od razu. Jest to tzw. błędne koło cukrowe, w którym organizm domaga się kolejnej dawki cukru, aby szybko podnieść poziom energii.

Przyzwyczajony do tej sytuacji organizm ma znacznie wyższe zapotrzebowanie na cukier niż organizm, któremu cukier dawkowany jest ostrożnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Erytrytol. Najzdrowszy zamiennik dla cukru

Problemy z cerą

Nadmierne spożycie cukru może również wpływać na stan skóry, prowadząc do trądziku, nierównomiernego kolorytu cery i innych widocznych nieprawidłowości. Cukier może wpływać na równowagę hormonalną i prowokować stan zapalny w ciele, co bezpośrednio przekłada się na problemy skórne.

Zmniejszenie spożycia cukru często przynosi widoczną poprawę w wyglądzie i kondycji skóry.

Ile cukru powinniśmy jeść?

Zgodnie z zaleceniem Światowej Organizacji Zdrowia należy spożywać do 50 g cukru dziennie. Wielu z nas spożywa go jednak znacznie więcej - należy pamiętać, że cukier występuje w wielu produktach, w tym np. wędlinach - nie tylko w słodyczach.

Symptomy, takie jak ciągła ochota na słodycze, brak energii i problemy z cerą mogą być ostrzeżeniem, że spożywamy zbyt dużo cukru. Rozpoznanie tych sygnałów i odpowiednia modyfikacja diety (z naciskiem na produkty zawierające białko i błonnik) mogą mieć pozytywny wpływ na ogólne zdrowie i samopoczucie. Ważne jest, aby pamiętać o zrównoważonym podejściu do żywienia i świadomym wyborze produktów, które spożywamy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić