Katarzyna Chudzik
Katarzyna Chudzik| 
aktualizacja 

Jest tak niezdrowy jak cukier. Naukowcy potwierdzają

35

Cukier, miód, słodzik czy syrop z agawy? To, czym słodzisz, ma znaczenie. Podczas Brytyjskiego Festiwalu Nauki wezwano jednak słuchaczy do tego, by przestali słuchać celebrytów i w kwestii cukru zapamiętali sobie jedną ważną rzecz.

Jest tak niezdrowy jak cukier. Naukowcy potwierdzają
Syrop z agawy wbrew pozorom nie jest zdrowszą alternatywą cukru (Getty Images, brent Hofacker)

Nadmiar cukru w diecie może prowadzić do stanów zapalnych będących podłożem przewlekłych chorób, a także do otyłości, chorób serca i wątroby, cukrzycy typu 2, próchnicy, ubytku minerałów z kości i przewlekłego zmęczenia.

Co jakiś czas pojawiają się jednak doniesienia o nowych, lepszych rodzajach cukru, które mogą stanowić alternatywę dla klasycznej sacharozy.

Cukier to cukier

Dietetyk i wykładowca żywienia na brytyjskim Uniwersytecie Coventry dr Duane Mellor wezwał uczestników festiwalu do ignorowania samozwańczych guru dietetyki, którymi często bywają schodzący na ścieżkę oświecenia i tzw. czystego jedzenia influencerzy.

Czym słodzić? Należy pamiętać o najważniejszym. Że cukier to cukier - powiedział.

Wspomniał, że syrop z agawy – popularny i drogi zamiennik białego cukru - ma niską zawartość sacharozy i niski indeks glikemiczny, więc uważa się go za zdrową alternatywę "białej śmierci".

W rzeczywistości jest jednak bogaty w inny rodzaj cukru, fruktozę. Czyni go to zbliżonym składem do standardowej postaci cukru przetworzonego, który w dużej mierze obwiniany jest za otyłość.

Zrównoważona dieta

Jego zdaniem rozwiązanie jest jedno - to ograniczenie spożycia cukru w jakiejkolwiek postaci. Rozwiązania, którymi zachwycają się celebryci, są bowiem chwilowe i zanadto kosztowne.

Znacznie rozsądniej zainwestować w zdrową, zrównoważoną dietę - jeśli na co dzień będziemy odżywiać się zdrowo, niewielka ilość cukru spożyta od czasu do czasu nie zaszkodzi.

Warto w takich sytuacjach sięgnąć po miód, który, choć również jest wysokokaloryczny i nie powinien być spożywany w nadmiarze, zawiera minerały (magnez i żelazo) i witaminy z grupy B oraz ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Wspiera przy tym układ odpornościowy i trawienny oraz zapobiega uszkodzeniom komórek.

Musimy się zrelaksować i nie skupiać się tak bardzo na każdej pojedynczej części naszej diety. Warto przyjrzeć się całości naszego żywienia - podsumował dr Mellor.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić