Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KAM
|
aktualizacja

Takich jajek unikaj. Niesłusznie są uważane za najzdrowsze

205
Podziel się:

Warunki, w jakich hodowane są kury, wpływają na jakość jajek, które spożywamy. Według powszechnych opinii jajka pochodzące z wolnego wybiegu lub z hodowli ekologicznych są najzdrowsze. Okazuje się, że nie do końca tak jest.

Chów nie wpływa znacznie na jakość odżywczą wybieranych przez nas jajek
Chów nie wpływa znacznie na jakość odżywczą wybieranych przez nas jajek (Getty Images)

Jajka oznaczone cyframi 0 i 1 uważane są za zdrowsze i smaczniejsze od jajek ze skorupką oznaczoną cyfrą 2 i 3. Cyfra 0 oznacza produkcję ekologiczną, cyfra 1 świadczy o tym, że jajka pochodzą z wolnego wybiegu, cyfra 2 oznacza chów ściółkowy, natomiast cyfra 3 jest symbolem hodowli klatkowej.

Okazuje się, że chów nie wpływa znacznie na jakość odżywczą wybieranych przez nas jajek. Według badań przeprowadzonych przez Światowe Stowarzyszenie Wiedzy Drobiarskiej, na właściwości zdrowotne jajek największy wpływ ma dieta kur. Jeżeli hodowcy dodają do paszy dla ptaków, nasiona chia, olej lniany lub rzepakowy, czy algę, wtedy jajka mają lepszy profil lipidowy.
Z badań wynika również, że jajka pochodzące z wolnego wybiegu lub od prywatnych producentów mogą zawierać metale ciężkie takie jak ołów lub kadm.

Obecność tych minerałów jest spowodowane tym, że kury z hodowli ekologicznej lub wolnowybiegowej poza paszą jedzą również to, co znajduje się na wybiegu. Jeżeli hodowla znajduje się niedaleko ruchliwej drogi, wówczas rośliny które jedzą kury, mogą być zanieczyszczone. Z kolei, kury pochodzące z chowu klatkowego nie mają kontaktu z tego rodzaju zanieczyszczeniami.

Nie oznacza to, że jajka z wolnego wybiegu lub z ekologicznego kurnika, nie są zdrowe. Jednak wybierając tego rodzaju nabiał, powinniśmy zachować rozwagę. Takie jajka mogą zawierać substancje, które po spożyciu kumulują się w naszym organizmie i zaburzają jego prawidłowe funkcjonowanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(205)
Janka
6 miesięcy temu
No i jak żyć? To już nie napisali !
jola62
6 miesięcy temu
Jak ludzkość przeżyła do tego czasu - a jajka jadła od "zawsze", i nie wyginęła, tylko przeżyła, skoro ferm dawniej nie bylo ? Przecież fermy, to "wynalazek" czasów współczesnych ? ? ? Takie niezdrowe, a wręcz szkodliwe 😜 Prosze autora tekstu o odpowiedź logicznymi argumentami. Chyba że logicznym argumentem są pieniądze za napisanie "takiego artykułu ❓ Pozdrawiam Jola
jola62
6 miesięcy temu
Zanim ktoś napisze taki artykuł, nieś skonsumuje produkt hodowany u chłopa na podwórku, by wiedział o czym pisze. Kury od chłopka nie wiedzą co to są " Polfamixy" itd, bo nikt im tego nie kupi... Wiesz o czym piszesz ??? Pozdrawiam
Szczesliwy
rok temu
Świetny artykuł. Jajka tylko z klatek bo czyste i przebadane. A szczęśliwy jest tylko ten kto te same jajka tylko z numerkiem 1 lub 2 sprzedaje za wyższą cenę. Jedzmy tylko jajka z klatek.
Sukurs
rok temu
Hejt to się nazywa obrażanie czytelników. Artykuł napisany przez miernotę która po kątach sączy sojowe late.
Marco
rok temu
Autor tekstu to typowy mieszczuch, bo naprawdę nie wie że jaja wiejskie są ekstra
Ile wziąl aut...
rok temu
Ale jaja ,ale jaja 🙉🙉🙉🙉
Jagusia
rok temu
A ja kupuje tylko jaja od chłopa.
Żenada
rok temu
A moja kurka znosi złote jajka, i co autor tych wypocin na to.
lukusm
rok temu
Mam pytanie do autora artykułu: która ferma chowu klatkowego zasponsorowała tenże artykuł powyżej? Bo jeśli ktoś twierdzi, że chów klatkowy (biorąc pod uwagę warunki panujące w takiej hodowli) jest lepszy i jajka z niego również, powinien lepiej nic nie pisać...
Ktoś
rok temu
Ja mam swoje kury i jajek nie kupuje
Jolka
rok temu
Kto widział zdrową kurę z oczami czerwonymi,niepierzoną ,ktoś kto pisze takie bzdury,jajko z 1 jaka ma konsystencję,żółtka i białka,większej bzdury nie można powiedzieć,a smakowo ,kto pisze takie brednie,jajka kupione1,2, to smierdzziuchy.,nie nadające się do jedzenia,a czym są one karmione,a moze trzeba pojechać i zobaczyć,powachac ten smrodzik na feriach polecam
Qaz1ik
rok temu
Ciekawe jakich jajek przed pisaniem artykułu popadł autor ?
Piotr
rok temu
Już dawno stwierdzono że jaja z chowu klatkowego są zdrowsze od pozostałych. Zadajcie sobie trochę trudu i poczytajcie o tym.To, że kury mieszkają w klatkach ma tutaj znaczenie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić