Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Unikaj jak ognia. To trująca substancja, a znajduje się w każdym domu

73

Każdego dnia jesteśmy narażeni na działanie toksycznych substancji, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia wielu groźnych zaburzeń i chorób. Okazuje się, że znajdziemy je nie tylko w pożywieniu. Niektóre z nich kryją się w popularnych produktach codziennego użytku. O jakie chodzi?

Unikaj jak ognia. To trująca substancja, a znajduje się w każdym domu
Takich produktów unikaj jak ognia (Getty Images, Getty Images)

Lekarze od lat ostrzegają, że żywność czy zanieczyszczone powietrze mogą wpływać negatywnie na nasze zdrowie. Podobnie jak używki, takie jak alkohol czy papierosy. Wiele badań naukowych udowodniło, że substancje, które atakują nasz organizm mogą przyczyniać się do rozwoju wielu groźnych zaburzeń czy schorzeń, w tym chorób nowotworowych. Teraz specjaliści ostrzegają przed kolejnymi niebezpiecznymi związkami, a są nimi ftalany.

Ftalany to nic innego jak syntetyczne chemikalia – sole i estry kwasu ftalowego - używane przede wszystkim do wyrobu przedmiotów codziennego użytku, takich jak np. pojemniki, w których trzymamy żywność, zabawki dziecięce czy niektóre tkaniny. Co więcej, są też wykorzystywane przy produkcji popularnych kosmetyków, m.in. lakierów do paznokci czy perfum.

Uważa się, że ftalany to związki endokrynnie czynne, czyli takie, które mają wpływ na funkcjonowanie gospodarki hormonalnej człowieka. Mogą powodować jego nieprawidłowe funkcjonowanie, a przez to zwiększać ryzyko rozwoju niektórych chorób.

Badania opublikowane w czasopiśmie ''Environmental Pollution'' wykazało, że u osób, w organizmach których stężenie ftalanów osiąga najwyższe poziomy, ryzyko przedwczesnego zgonu było najwyższe. Głównie chodziło o śmierć z powodu zdarzeń sercowo-naczyniowych, a grupę najbardziej zagrożoną stanowiły osoby w wieku od 55 do 64 lat.

Ale to nie koniec złych wiadomości. Inne badania wykazały, że ftalany mogą zwiększać ryzyko raka kości i chłoniaka u dzieci. Mogą też przyczyniać się do rozwoju otyłości i cukrzycy, powodować problemy z płodnością czy zaburzać prawidłowy rozwój narządów płciowych.

I chociaż wyniki badań naukowców nie są ostateczne, to eksperci apelują, aby już dziś zminimalizować ilość ftalanów w naszym codziennym życiu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić