aktualizacja 

Usztywnia tętnice i prowadzi do zawału. Wystarczy szklanka tygodniowo

257

Wynik najnowszych badań potwierdziły, że picie nawet niewielkich ilości alkoholu może przyczynić się do rozwoju poważnych chorób. Zdaniem angielskich naukowców już jedna szklanka piwa tygodniowo radykalnie podnosi ryzyko chorób serca.

Usztywnia tętnice i prowadzi do zawału. Wystarczy szklanka tygodniowo
(Getty Images)

Picie piwa prowadzi do chorób serca

Badacze z Wielkiej Brytanii po obserwacji ok. 4 tys. osób przez 25 lat, doszli do wniosku, że picie piwa nawet w rozsądnych ilościach usztywnia tętnice, podnosząc tym samym ryzyko chorób układu krążenia.

Wyniki tych badań opublikowano na łamach "Journal of American Heart Association". Eksperci z University College w Londynie udowodnili, że picie napojów alkoholowych stymuluje działanie enzymów, które wpływają negatywnie na ściany tętnic, przez co zaburzają prawidłowy przepływ krwi.

Podczas badań naukowcy mierzyli, z jaką szybkością sztuczny impuls przebywa drogę od tętnicy szyjnej do uda osoby uczestniczącej w badaniach. Im szybciej płynął impuls, tym sztywniejsza była tętnica.

Jak wynika z tej analizy, nawet jedna szklanka piwa tygodniowo może mieć znaczny wpływ na układ sercowo-naczyniowy mężczyzn. 25 proc. osób biorących udział w eksperymencie stanowiły kobiety, u których nie zauważono takiej zależności. Główny autor badań, Dr Darragh O'Neill, podkreślił, że mogło to wpłynąć na rozbieżność wyników ich badań.

Po głębszej analizie informacji uzyskanych w badaniach angielscy naukowcy stwierdzili, że regularne sięganie po alkohol zdecydowanie podnosi ryzyko schorzeń sercowo-naczyniowych. Tego rodzaju problemy zdrowotne są przyczyną jednej trzeciej przedwczesnych zgonów na całym świecie.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić