Uwaga, ta ryba truje. Inne kraje jej zakazują, w Polsce kupisz wszędzie

88

Ryby maślane to zwyczajowe nazwy kilku gatunków ryb, które charakteryzują się dużą zawartością tłuszczu. Są smaczne i często wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym. Niestety zawierają szkodliwe dla zdrowia składniki rtęć i tzw. woski, które mogą wywołać szereg komplikacji w obrębie układu pokarmowego. Jakich ryb należy zatem unikać?

Uwaga, ta ryba truje. Inne kraje jej zakazują, w Polsce kupisz wszędzie
(Getty Images)

Ryby maślane - eskolar i kostropak

W Polsce najpopularniejszymi gatunkami ryb maślanych są eskolar i kostropak. Można zamówić je w restauracji, są też popularnym składnikiem sushi. Ze względu na niedoprecyzowane nazewnictwo kostropak (ang. oilfish) często sprzedawany jest właśnie jako ryba maślana (ang. butterfish). Kostropaka łatwo też pomylić z dorszem.

Ryba maślana powinna być w prawidłowy sposób oznaczona. Unijne standardy nakazują, żeby ryby eskolar i kostropak, sprzedawane pod wspólną nazwą handlową ''ryba maślana'', miały na opakowaniu informację o ''ryzyku związanym z obecnością substancji wpływających szkodliwie na przewód pokarmowy''.

Z powodu prób sprzedawania trujących ryb, Japonia i Włochy wprowadziły zakaz importu tych dwóch gatunków.

Objawy zatrucia rybą

Pierwsze symptomy zatrucia pojawiają się zwykle po 3 godzinach od spożycia i ustępują po około 24 godzinach. Po zjedzeniu takich ryb pojawia się ostra biegunka, zawroty głowy i wysypka. Może także dojść do opuchnięcia języka i trudności w oddychaniu.

Za tego typu problemy zdrowotne odpowiedzialna jest duża zawartość estrów parafiny, które są dla organizmu ciężkostrawne. Według szacunków u nawet 20 proc. populacji może dojść do zatrucia pokarmowego wywołanego spożyciem ryby maślanej.

Kostropaka i eskolaru nie powinny jeść kobiety w ciąży, małe dzieci i osoby starsze. Przed zamówieniem lub kupieniem ryby należy się upewnić, że nie będzie dla nas trująca.

Czytaj też:

Autor: KKG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić