Wykańcza mózg, prowadzi do udaru. Wystarczy jeden kieliszek dziennie

266

O zgubnych skutkach częstego sięgania po alkohol nie trzeba już nikogo przekonywać. Jak się okazuje, nawet 1 kieliszek wina lub 1 kufel piwa dziennie podnosi ryzyko udaru.

Alkohol prowadzi do udaru
Alkohol prowadzi do udaru

Nawet niewielkie ilości alkoholu podnoszą ryzyko udaru

Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego udowodniły, że nawet umiarkowane, ale regularne picie alkoholu jest jednym z czynników ryzyka udaru mózgu.

Eksperci dokonali analizy badań 500 tys. osób, z której wynika, że nawet 1 kufel piwa lub 1 kieliszek wina wypity w ciągu dnia sprawia, że przez następne 10 lat ryzyko udaru jest większe o 10-15 proc. U osób pijących 4 drinki dziennie ryzyko wystąpienie tej niebezpiecznej choroby wzrasta nawet o 35 proc.

Badania zostały wykonane w Chinach. 1/3 badanych posiadała mutację genetyczną, która sprawia, że ich organizm w ogóle nie toleruje alkoholu. 1/3 stanowili całkowici abstynenci. Pozostała grupa chińczyków mogła swobodnie pić alkohol.

Jak wykazał eksperyment, mężczyźni, którzy wypijali ok. pół butelki wina w ciągu dnia byli znacznie bardziej zagrożeni na nadciśnienie i udar, niż osoby wcale nie sięgające po napoje alkoholowe. Kobiety biorące udział w badaniu, niezależnie od rodzaju posiadanej mutacji genetycznej, spożywały zdecydowanie mniej alkoholu, stąd też ryzyko było u nich niższe.

Richard Peto, który kierował zespołem badawczym, wyjaśnił, że nawet umiarkowana ilość alkoholu zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się udaru mózgu. Naukowcy zapowiedzieli, że będą kontynuować badania nad szkodliwością alkoholu.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić