aktualizacja 

Zabija komórki rakowe w 16 godzin. To popularna w Polsce roślina

9
Podziel się:

Onkolodzy z Waszyngtonu po przeprowadzeniu wnikliwych badań potwierdzają, że Artemisia annua potrafi doprowadzić do unicestwienia komórek nowotworowych. Co więcej, naukowcy twierdzą, że wystarczy jej na to zaledwie 16 godzin. Jak to możliwe?

Bylica roczna może zabijać komórki rakowe
Bylica roczna może zabijać komórki rakowe

Grupa amerykańskich onkologów i ekspertów bioinżynierii Uniwersytetu w Waszyngtonu odkryła, że roślina o nazwie Artemisia annua (czyli bylica roczna, piołun jednoroczny), wykazuje niezwykle skuteczne działanie w walce z komórkami nowotworowymi. Związki, które się w niej znajdują, a w szczególności artemizyna, potrzebują 16 godzin, by ‘’unicestwić wroga’’, jednocześnie nie niszcząc zdrowych komórek ludzkiego organizmu.

‘’To jak trafienie bombą w samo epicentrum komórki nowotworowej’’ – powiedział prof. Tomikasu Ssaki, główny naukowiec prowadzący badania nad piołunem.

Roślina, która jest również doskonale znana w Polsce, hamuje wzrost i rozmnażanie się komórek rakowych, a zabija aż 98 proc. z nich. Artemizyna była od początku dobrze znana naukowcom, gdyż już wcześniej stosowano ją do leczenia malarii czy chorób pasożytniczych. Nie spodziewali się jednak aż tak znakomitych efektów w walce z nowotworami.

Badacze do sprawdzenia jej działania użyli metody konia trojańskiego, ale przy wprowadzaniu artemizyny do organizmu ludzkiego zaopatrzyli ją w ‘’dodatek’’. Jak potwierdzili – został on już opatentowany. W związku z tym, że bylica roczna jest rośliną ogólnodostępną, naukowcy mają nadzieję wyprodukować lek tani i dostępny dla każdego.

Na razie wiadomo, że artemizyna działa skutecznie w przypadku raka piersi, prostaty oraz leukemii, ale naukowcy będą ją testować również w przypadku innych rodzajów raka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić