Milena Górecka| 
aktualizacja 

Zakazane w sypialni. Kradną tlen, wpływają na sen

7

Rośliny powinny być nieodłącznym elementem naszych mieszkań - wprowadzają do wnętrz tlen, świeżość i spokój. Jednak nie wszystkie nadają się do umieszczenia w sypialni! Niektóre z nich zabierają nam nocą tlen, co negatywnie na jakość naszego snu.

Zakazane w sypialni. Kradną tlen, wpływają na sen
Zrezygnuj z nich w sypialni (Getty Images, Elizabeth Fernandez)

Rośliny o dużych liściach i intensywnym zapachu

Rośliny o dużych, rozłożystych liściach w nocy pobierają tlen z otoczenia, co może prowadzić do jego niedoboru w pomieszczeniu. Co więcej, rośliny intensywnie pachnące i pylące, takie jak niektóre odmiany storczyków czy lilii, mogą prowadzić zarówno do bólu głowy, jak i do podrażnienia dróg oddechowych, co również nie sprzyja komfortowemu wysypianiu się.

Rośliny trujące

W sypialni nie powinny znajdować się rośliny trujące. Unikajmy więc róż, lilii, hiacyntów, hortensji, arum, stapelii, oleandrów, wilczomlecza pięknego, bluszczu pospolitego, anturium, hoi, draceny czy cyklamenu perskiego.

Rośliny idealne do sypialni

W sypialni najlepiej sprawdzą się rośliny o niewielkich rozmiarach, które nie będą "kradły" nam tlenu. Do tej grupy zaliczamy kaktusy, paprocie, skrzydłokwiaty czy aloesy. Te rośliny nie tylko ozdobią nasze wnętrze, ale również będą sprzyjały nocnemu wypoczynkowi.

Dobry sen

Co, poza odpowiednim doborem roślin do sypialni, możemy zrobić, by poprawić jakość naszego snu?

Przede wszystkim spać należy w warunkach komfortowych dla organizmu. Oznacza to, że sypialnia powinna być ciemna i chłodna, a poduszki i materac – komfortowe. Przed snem należy unikać używania urządzeń emitujących niebieskie światło oraz picia płynów, które mogą sprawić, że nocna pobudka stanie się toaletową koniecznością. I wreszcie - należy zadbać o zbilansowaną dietę (i nie jeść tuż przed snem) oraz aktywność fizyczną.

Dobry sen jest niezmiernie ważny dla naszego samopoczucia i zdrowia. Wspomaga procesy regeneracyjne, fortyfikuje naszą obronę immunologiczną, jest nieodzowny dla zdrowia psychicznego i dla sprawności umysłowej. Ma również wpływ na regulację apetytu i przyczynia się do utrzymania stabilnego ciśnienia krwi.

Co więcej, indywidualna rytmiczność, spójność i terminowość naszego snu mają kluczowe znaczenie dla utrzymania homeostazy organizmu. Oznacza to, że również zmiana naturalnego rytmu snu — nawet o 90 minut — wywołuje istotne zakłócenia w funkcjonowaniu naszych narządów.

Zmiany te mogą prowadzić do osłabienia układu immunologicznego oraz problemów metabolicznych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić