Milena Górecka| 

Polski owoc to antyrakowy mocarz. Koniecznie jedz ze skórką

19

Minikiwi, znane również jako Actinidia arguta, to niewielki owoc, który (w przeciwieństwie do klasycznego kiwi) ma jadalną skórkę. Nie bez przyczyny zdobywa coraz większą popularność wśród miłośników zdrowego stylu życia — od niedawna uprawiany jest również w Polsce.

Polski owoc to antyrakowy mocarz. Koniecznie jedz ze skórką
Minikiwi to niedoceniany a bardzo zdrowy owoc (Licencjodawca, svehlik)

Co zjadamy wraz z minikiwi?

Minikiwi to niskokaloryczna skarbnica witamin i minerałów. Zawiera związki fenolowe, które są silnymi przeciwutleniaczami i chronią nasze komórki przed działaniem wolnych rodników oraz karotenoidy, w tym luteinę, która jest niezbędna dla zdrowia naszych oczu.

To antyrakowy mocarz - badacze udowodnili, że sok z minikiwi działa antymutagennie i przyspiesza naprawę uszkodzonego DNA. Ponadto tłumi aktywność białka, które przyspiesza rozwój raka.

Co więcej, minikiwi jest źródłem witamin z grupy B, które wspierają pracę układu nerwowego, witaminy C (w ilości czterokrotnie przewyższającej jej zawartość w cytrynie!) oraz witamin A i E, które mają korzystny wpływ na skórę i włosy. Zawiera też znaczne ilości potasu, cynku, fosforu i magnezu.

Warto również wspomnieć o mio-inozytolu, który — choć nie jest witaminą w ścisłym tego słowa znaczeniu — pełni w organizmie funkcje zbliżone do witamin z grupy B. Jego rola w funkcjonowaniu ludzkiego ciała jest nie do przecenienia: wspiera układ nerwowy oraz zdrowie reprodukcyjne, a także reguluje poziom glukozy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Grejpfruty i jabłka przeciwdziałają zanikom pamięci na starość. Twój mózg ci podziękuje

Zawartość mio-inozytolu w minikiwi jest wyższa niż w jakimkolwiek innym owocu.

Właściwości zdrowotne minikiwi

Spożywanie minikiwi wspomaga trawienie (dzięki enzymowi zwanemu aktynidyną), reguluje glikemię i poprawia wrażliwość na insulinę (dzięki zawartości mio-inozytolu).

Z kolei zawartość związków fenolowych i witaminy C sprawia, że minikiwi działa przeciwzapalnie, a więc może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych w organizmie, takich jak zapalenie stawów lub choroby autoimmunologiczne.

Co więcej, regularne spożywanie tego owocu może chronić przed miażdżycą, zawałem serca i udarem mózgu.

Jak jeść minikiwi?

Polscy plantatorzy w 2018 roku wyprodukowali aż 70 ton owoców, co oznacza, że minikiwi nie jest już na naszym rynku niszowe. Smakują podobnie jak kiwi, które znamy, ale mają jadalną skórkę, która jest naszpikowana witaminami i składnikami mineralnymi. Owoce są na tyle małe, że można je wrzucić do ust jak winogrona.

Można też wykorzystać je jako dodatek do koktajli i owsianek, dodać do fantazyjnej deski serów i użyć jako istotnego elementu sałatki owocowej.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić