Zdradza, że tętnice są zapchane cholesterolem. O 50 proc. wzrasta ryzyko zawału

0

Mogą być widoczne w okolicach powiek, ale pojawiają się również na dłoniach, plecach, pośladkach czy nogach. Kępki żółte są nie tylko defektem estetycznym czy objawem starości, lekarze informują, że te małe grudni mogą ostrzegać przed zbliżającym zawałem serca.

Kępki żółte
Kępki żółte (Getty Images)

Żółte kępki ostrzegają przed zawałem serca

Kardiolodzy ze szpitala w Herlev w Danii przebadali przez prawie 35 lat łącznie ok. 13 tysięcy pacjentów. Z grona badanych osób 1872 osób miało zawał, 3699 leczyło się z powodu chorób układu krążenia, 8507 osób zmarło przed zakończeniem badania.

Lekarze zauważyli, że osoby, u których stwierdzono obecność kępek żółtych, miały o 48 proc. większe ryzyko zawału i aż o 14 proc. wyższe prawdopodobieństwo śmierci z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego.

Warto wiedzieć, że kępki żółte to złogi cholesterolu lub ciał tłuszczowych. To objaw, który powinien nas natychmiast zaalarmować, bo pojawia się, gdy cholesterol jest zdecydowanie za wysoki. Wielu pacjentów nie wie o tym i nie łączy go z poważnymi chorobami.

Lekceważenie tego symptomu, często niestety kończy się zawałem mogącym doprowadzić do przedwczesnej śmierci. Wysoki cholesterol obciąża nerki i wykańcza wątrobę. Kępki żółte pojawiają się również przy hipercholesterolemii, a ta z kolei często towarzyszy innym chorobom, takim jak miażdżyca czy cukrzyca.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić