Pojawia się na skórze. Sygnał, że cholesterol zapycha tętnice

123

Odkładający się w tętnicach zły cholesterol niesie ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia. Nieleczony może doprowadzić do miażdżycy i poważnych chorób układu krążenia. Warto więc podjąć walkę, wiedząc jakie sygnały wysyła organizm. Oto niektóre z nich.

Pojawia się na skórze. Sygnał, że cholesterol zapycha tętnice
(123RF)

Objawy złego cholesterolu

Jednym z sygnałów, mówiących o wysokim poziomie cholesterolu, jest szara, ziemista cera. Skóra na naszej twarzy jest przemęczona, traci kolor i blask. Często towarzyszą temu również cienie pod oczami, na które nie pomogą kremy i maseczki. Problem kryje się bowiem wewnątrz organizmu.

Często można zauważyć na powiekach tzw. żółtaki, czyli kępki żółte. Jest to jeden z najpoważniejszych i jednocześnie najczęściej występujących objawów skórnych odkładającego się złego cholesterolu. Występują w przypadku hiperlipidemii, czyli zwiększonego poziomu tłuszczu – cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Kiedy cholesterolu jest za dużo, tym częściej można je zauważyć w innych miejscach, np. na kolanach i łokciach. Mogą wystąpić także przy innych schorzeniach (chorobach nerek, wątroby, układu pokarmowego i cukrzycy).

Nietypowe objawy złego cholesterolu

Cholesterol może także zaatakować tętnice obwodowe. Wśród najczęstszych objawów eksperci wymieniają:

  • ból i skurcze łydek,
  • zimną skórę stóp oraz zmianę ich koloru. Zdarza się, że gdy podnosimy stopę, jest ona biała. Po postawieniu jej na podłogę nagle robi się czerwona. Jest to spowodowane zaburzeniem przepływu krwi.

Wysoki poziom złego cholesterolu nie jest łatwo zdiagnozować. Czasem sygnały, które wysyła nam organizm, mogą przypominać dolegliwości, których nigdy nie skojarzylibyśmy z problemami z tętnicami, jak np. pokrzywka i towarzyszące jej swędzenie skóry.

Może pojawić się ona na chwilę lub zostać na skórze przez dłuższy czas. Jednak bez względu na to, czy jest spowodowana stresem, alergią czy właśnie cholesterolem, warto skonsultować ją z lekarzem i poznać przyczynę takich zmian.

Zobacz też: Pracownicy sanepidu dostaną podwyżki. Jest deklaracja

Autor: KKG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić