aktualizacja 

Wiedzą, co powoduje ból miesiączkowy. Przełomowe odkrycie

27

Naukowcy sugerują, że zespół napięcia przedmiesiączkowego (znany pod angielskim akronimem jako PMS) oraz bóle miesiączkowe mogą wynikać z ostrych stanów zapalnych wywoływanych przez tzw. białko C-reaktywne. Oznacza to, że zarówno fizyczne jak i emocjonalne objawy towarzyszące menstruacji, minimalizować można za pomocą leków przeciwzapalnych.

Wiedzą, co powoduje ból miesiączkowy. Przełomowe odkrycie
(Shutterstock.com, CHAjAMP)

Badania dotyczące okresu opublikowano w "Journal of Woman's Health". Naukowcy odkryli obecność białka C-reaktywnego we krwi ponad 3 tysięcy kobiet, które skarżyły się na ostre bóle przed miesiączką i podczas jej trwania. Od razu powiązli to z innymi badaniami, dotyczącymi ataków serca. Tam również w grę wchodziły stany zapalne.

Występujące przed menstruacją wahania nastroju, skurcze brzucha, bóle pleców, brak apetytu, przybieranie na wadze, wzdęcia czy ból piersi, mogą być powiązane z wysokim poziomem biomarkera towarzyszącego stanom zapalnym, czyli białka C-reaktywnego. O zapaleniu, jako czynniku wywołującym PMS i bóle, może też świadczyć fakt, że wspomniane objawy wywoływane są przez bardzo różne mechanizmy - twierdzą autorzy raportu.

Około 80 procent kobiet skarży się na towarzyszące okresowi symptomy. Dotychczas nie było zbyt wielu badań na ten temat, także z powodu społecznego tabu towarzyszącemu miesiączce. Zwrócił na to szczególną uwagę profesor John Guillebaud z University College London, ryzykując stwierdzeniem, że ból podczas okresu "jest podobny do ataku serca".

Mężczyźni nie przeżywają tego, co kobiety, więc nikt się nie skupia na tym tak, jak powinien. Jestem przekonany, że to temat w medycynie, którym należy zająć się w pierwszej kolejności - powiedział Guillebaud.

Autor: Tomasz Wiślicki

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić