Większość z nas dobrze zna ten scenariusz. Tygodniami odmawiamy sobie ulubionych potraw, jedząc małe posiłki, ciągle chodząc głodni. Dietę wspomagasz morderczym treningiem. Jeśli jesteś konsekwentny, po jakimś czasie widzisz małe efekty. Ten mały sukces postanawiasz świętować małym odstępstwem. Tylko kawałeczek – pizzy, czekolady czy pysznego ciasta. W efekcie decydujesz się na wszystko w ilościach, które pozwalają wrócić ci do punktu wyjścia.
Dlaczego tak się dzieje? Co powoduje, że niweczymy wysiłek i silną wolę pielęgnowaną miesiącami? Czy kończąc litrowe pudełko z lodami o trzeciej nad ranem też myślicie, że to niemożliwe że jesteście jedyną odpowiedzialną osobą za to wydarzenie? Słusznie! Otóż okazuje się, że nie bez powodu większość ludzi ma prawdziwą obsesję na punkcie produktów, które im szkodzą.
Uniwersytet w Colorado skompletował listę 10 najbardziej i najmniej uzależniających potraw. Badacze doszli do wniosku, że przetworzone produkty należą do najbardziej uzależniających. Wśród innych cech charakterystycznych znajdziemy również wysoki poziom tłuszczy i cukru.
Nie od dziś wiadomo, że te produkty nie są podstawą zdrowej diety. Autorzy badania sugerują jednak, że spożywanie tych produktów w nadmiernych ilościach i w zbyt szybkim tempie, jest porównywalne do działania narkotyków. Przejadanie się i opieranie swojej diety na tych produktach, jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Dodatkowo może prowadzić do poważnych chorób przewlekłych jak cukrzyca czy niewydolność serca.
*Przedstawiamy 10 najbardziej uzależniających produktów. *W kolejności rosnącej są to: sery – jako jedyny produkt nieprzetworzony w zestawieniu, ciasta, napoje słodzone, cheesburgery, frytki, lody, ciasteczka, chipsy, czekolada i zamykająca zestawienie – pizza.
*Badacze zbadali 35 produktów spożywczych. *Dzięki temu możemy również przedstawić 10 najmniej uzależniających przekąsek, a są to: truskawki, kukurydza, łosoś, banan, brokuły, brązowy ryż, jabłka, fasola, marchew i świeży ogórek. Oczywiście mówimy o produktach bez jakichkolwiek przypraw czy wspomagaczy smaku. Truskawki bez cukru, fasolka bez sosu, kukurydza bez masełka czy soli.
Pozostaje tylko wierzyć, że zdrowy umiar wystarczy. Powodzenia. Smacznego.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.