aktualizacja 

15 milionów Azteków umierało w bólach. Po 500 latach wiadomo, na co zachorowali

189

Naukowcy z Niemiec ustalili najbardziej prawdopodobną przyczynę śmierci 80 procent populacji Azteków.

15 milionów Azteków umierało w bólach. Po 500 latach wiadomo, na co zachorowali
(iStock.com, frentusha)

Rdzenni mieszkańcy Meksyku umierali zarażeni bakterią salmonelli. Niemcy z Uniwersytetu w Tybindze oparli swoje wnioski o badania DNA wyodrębnionego z 29 szkieletów osób, które zmarły na tajemniczą zarazę. Dokładnie chodzi o pałeczki salmonelli enterica Paratyphi C - informuje "The Guardian".

Przeprowadziliśmy testy na obecność wszystkich patogenów bakteryjnych i wirusów, dla których dostępne są dane genomowe, ale jedynym wykrytym zarodkiem była salmonella enterica - powiedział współautor badań, Alexander Herbig z niemieckiej uczelni.

Dzisiaj meksykański podtyp mikroba rzadko wywołuje infekcje u ludzi. Jednak niemal 500 lat temu było inaczej. Miliony Azteków zmarły na koszmarne dolegliwości jelitowe wywołane przez bakterię. Niewykluczone, że na tyfus lub podobną chorobę. Wśród objawów było krwawienie z oczu, ust i nosa, a także bardzo wysoka gorączka.

Wiele szczepów salmonelli rozprzestrzeniało się poprzez zakażoną żywność lub wodę i mogło podróżować do Meksyku ze zwierzętami domowymi przywiezionymi przez Hiszpanów - mówią niemieccy eksperci.

Zobacz także: Zobacz także: Naukowcy odkryli model wszechświata sprzed tysiąca lat

Salmonella to "bardzo silny kandydat na winowajcę" - mówią Niemcy. W dwóch falach zachorowań zmarło około 15 milionów Azteków. Pierwsza nadeszła w latach 1545-1550. Druga trwała od 1576 do 1578 roku. Liczba ofiar stanowiła 80 procent populacji azteckiej.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić